IRAN WYDALA AMERYKAŃSKIEGO SZPIEGA

Iran wydał libańskiego obywatela więzionego od dłuższego czasu. Był on oskarżony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

Mężczyzna, Nizar Zakka, ekspert w dziedzinie technologii informacyjnej, ze stałym miejscem zamieszkania w USA, był więziony w Iranie przez ponad cztery lata. W tym miesiącu agencja informacyjna Fars poinformowała, że zostanie zwolniony.

Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Libanu opublikowała we wtorek zdjęcie pana Zakki na pokładzie samolotu lecącego do Bejrutu w towarzystwie szefa tej organizacji.

Po prawie roku starań i próśb o wolność dla Zakki, kierowanych do najwyższych libańskich urzędników ten komunikat został uznany w Iranie i Libanie jako gest dobrej.

Stało się to w czasie największych napięć między Stanami Zjednoczonymi, a Iranem, bo chociaż przywódcy obu krajów powiedzieli, że nie chcą wojny, agresywna retoryka po obu stronach, eskalacja amerykańskiej presji gospodarczej i militarnej oraz tajemnicze ataki na instalacje naftowe amerykańskich sojuszników w Zatoce Perskiej wzbudziły obawy o zbrojne starcie.

Amerykański prawnik Zakki, Jason Poblete, stwierdził, że jest to „doskonała wiadomość” i oświadczył w e-mailu, że jego klient „oczekuje na ponowne spotkanie z rodziną i przyjaciółmi”.

Pan Poblete zasugerował również w oświadczeniu, że pan Zakka poznał niektórych Amerykanów oraz innych obcokrajowców, uwięzionych w Iranie.

Nizar zbliżył się do niektórych z tych mężczyzn – powiedział pan Poblete. „Potrzebują pomocy i chcą wrócić do domu”.

Wiadomo, że co najmniej czterech innych Amerykanów przebywa w irańskich więzieniach: Siamak Namazi, konsultant biznesowy; Baquer Namazi, były dyplomata Unicef, który jest ojcem Siamaka; Xiyue Wang, studentka Uniwersytetu Princeton i Michael R. White, weteran marynarki wojennej. Piąty Amerykanin, Robert Levinson, były agent F.B.I. zaginął w Iranie w 2007 roku.
Fars, irańska agencja informacyjna, powiedziała, że Zakka został zwolniony z szacunku dla Hassana Nasrallaha, przywódcy Hezbollahu, libańskiej grupy wojskowej i politycznej, którą Stany Zjednoczone uważają za organizację terrorystyczną. Hezbollah jest głęboko powiązany z Iranem i jest częścią koalicyjnego rządu Libanu.

Pan Zakka został „uwolniony i poddany ekstradycji dzięki mediacji Nasrallaha i szacunkowi, jakim Teheran go darzy” – stwierdziła agencja prasowa.

Abbas Ibrahim, szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego w Libanie, udał się do Teheranu, aby spotkać się z panem Zakką w poniedziałek – podało w swoim oświadczeniu jego biuro.

Chociaż syn Zakki spotkał się w tym roku z sekretarzem stanu Mike’em Pompeo, aby namówić go do pomocy w uwolnieniu ojca, amerykańscy urzędnicy nie potwierdzili żadnych wysiłków świadczonych na rzecz pana Zakki ze strony Stanów Zjednoczonych.

Minister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Javad Zarif, w tym roku zaproponował rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi na temat uwolnienia więźniów – krok ten interpretowano jako sygnał, że Irańczycy chcą rozwiązać ten problem na drodze dyplomatycznej, ale amerykańscy urzędnicy nie przyjęli go do oferty.

Pan Zakka został aresztowany we wrześniu 2015 roku w drodze na lotnisko w Teheranie, gdzie uczestniczył w konferencji. Według adwokatów Zakki do zatrzymania doszło mimo, że otrzymał oficjalne zaproszenie do przemówienia na imprezie od wiceprezydenta Iranu ds. kobiet i spraw rodzinnych.

Irańska telewizja państwowa poinformowała, że podejrzewano go o „głębokie powiązania” z amerykańskim wywiadem i został skazany za szpiegostwo na 10 lat więzienia we wrześniu 2016 roku. Sąd nakazał też zapłacić grzywnę w wysokości 4,2 mln USD.

W momencie aresztowania był sekretarzem generalnym IJMA3, stowarzyszenia organizacji informatycznych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie od Departamentu Stanu, Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego i innych grup międzynarodowych zajmujących się pomocą – powiedział rzecznik Zakkiego.
Przez wiele lat w jego sprawie nie wiele się działo, ale pod naciskiem jego rodziny libańscy urzędnicy ogłosili w zeszłym roku, że rozmawiają z Iranem na temat uwolnienia pana Zakki. Pan Ibrahim, szef libańskiej agencji bezpieczeństwa, odwiedził go w więzieniu w sierpniu ubiegłego roku.

Urodzony w północnym Libanie, Zakka przeniósł się do Stanów Zjednoczonych jako nastolatek, aby uciec z wojny domowej w Libanie, chodził do szkoły w Gruzji, a następnie ukończył w 1990 roku University of Texas, zanim zaczął pomagać fundacji IJMA3. Uzyskał amerykańską stałą rezydencję w 2013 roku i mieszkał w Waszyngtonie przed aresztowaniem.

Jako dowód jego rzekomych powiązań z amerykańskimi agencjami wywiadowczymi, irańskie media państwowe konsekwentnie wskazywały na zdjęcie pana Zakki w tym, co wygląda jak mundur wojskowy. Ale jego przyjaciele i rodzina powiedzieli, że zdjęcie pochodzi z imprezy w jego szkole średniej, Riverside Military Academy w Gainesville.

Źródło: The New York Times

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: