WSJ: IRAN WINNY ATAKOM NA TANKOWCE

Dziennik Wall Street Journal opublikował film, który stanowi mocny dowód świadczący o tym, że to Iran stoi za atakami na tankowce w Zatoce Omańskiej.

Materiał, pochodzący z US Navy, prezentuje małą irańską jednostkę, która podpływa do zaatakowanego tankowca. Amerykańskie służby zarejestrowały, jak Irańczycy usuwają z burty niewybuchy, a następnie szybko oddalają się z miejsca incydentu.

Amerykanie utrzymują, że mają więcej podobnych dowodów. Podkreślają przy tym, że ataki przeprowadzane są właśnie przy użyciu podobnych łodzi motorowych, będących na wyposażeniu Strażników Rewolucji. Można z nich nie tylko prowadzić ostrzał maszynowy, ale także wystrzeliwać torpedy oraz pociski większego kalibru.

Irański MSZ kategorycznie odrzuca oskarżenia twierdząc, że to prowokacje, która mają doprowadzić do wybuchu konfliktu zbrojnego. Natomiast od komentarza powstrzymało się dowództwo Strażników Rewolucji.

Tymczasem sytuacja i tak jest bardzo napięta a armatorzy spodziewają się kolejnych, podobnych ataków. Nie jest możliwe zabezpieczenie ani eskortowanie wszystkich jednostek, ale trwają intensywne konsultacje w trójkącie: USA, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, w jaki sposób maksymalnie utrudnić działanie sprawcom.

Jednocześnie odczuwalne są już pierwsze konsekwencje ekonomiczne ataków. Stawki ubezpieczeniowe dla tankowców operujących w zatoce Perskiej skoczyły w ostatnim czasie o 34% a koszt dzienny ubezpieczenia to blisko 25 tys. $.

Źródło: WSJ

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: