NOWY SZEF PAKISTAŃSKIEGO WYWIADU

W Pakistanie mianowano nowego dyrektora generalnego agencji wywiadowczej Inter-Services Intelligence (ISI). Generał porucznik Faiz Hameed już wcześniej były ważną postacią w ISI, a teraz zastąpił obecnego szefa agencji, generała porucznika Asima Munira.

W Pakistanie armia jest prawdopodobnie najbardziej wpływową instytucją o największych uprawnieniach nawet w ramach administracji cywilnej. Wojsko rządziło krajem przez prawie połowę 71-letniej historii kraju tj. od czasu uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii.

Z kolei szef ISI zajmuje jedno z najważniejszych stanowisk w Pakistanie. Agencja od dawna jest oskarżana o wspieranie islamskich bojowników.

Niedawno ISI zostało oskarżone o próbę sfałszowania zeszłorocznych wyborów i nasilenie represji wobec organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka, w tym Pashtun Tahaffuz Movement (PTM), ruchu na rzecz praw etnicznych, który przez wojsko jest oskarżany o finansowanie przez sąsiadujące kraje.

Aktywiści twierdzą, że wzrósł poziom autorytaryzmu wojska, które według nich stało się jeszcze bardziej wpływowe za sprawą premiera Imrana Khana, który przejął władzę w zeszłym roku.

Wojsko zaprzecza, że chroni bojowników i interweniuje w politykę tłumiąc sprzeciw opozycji.

Wspierający wojsko twierdzą również, że Pakistan stoi w obliczu zewnętrznych zagrożeń ze strony większości swoich sąsiadów, zwłaszcza Indii i działa w ramach prawa, by bronić kraju.

Według analityków Hameed był już bardzo wpływową osobą w ISI znacznie wcześniej. Był jednym z tych którzy wynegocjowali porozumienie Faizabad pod koniec 2017 roku, kiedy protestujący zablokowali drogi do stolicy Islamabadu, co stanowiło incydent, który dodatkowo podsycił napięcia cywilno-wojskowe.

„Jest bardzo twardy” – powiedziała Ayesha Siddiqa, analityczka, która napisała książkę o imperium biznesowym pakistańskiego wojska i jest jego krytykiem.

„To bardzo antagonizująca decyzja. Oznacza to, że wojsko nie wycofuje się i będzie używać więcej siły. ”

Wojsko nie wyjaśniło, dlaczego Munir, który stanął wysłany na czele Korpusu Gujranwala, został odwołany ze stanowiska szefa ISI przed upływem trzyletniej kadencji.

Źródło: Euronews

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: