NOWY SZEF INDYJSKIEGO WYWIADU

Wyższy urzędnik IPS (Indian Police Service) Arvind Kumar jest nowym szefem indyjskiego Biura Wywiadu (IB). Zastąpił Rajiva Jaina. Powołanie Arvinda Kumara potwierdza premier Nrendra Modi i minister spraw wewnętrznych Amit Shah.

Kadencja nowego szefa IB potrwa 2 lata począwszy od 30 czerwca 2019 roku. Wcześniej Arvind Kumar był zaangażowany w walkę z ekstremizmem lewicowym w IB. Uważany jest za eksperta w sprawach Kaszmiru.

Dyrektor IB jest członkiem Strategic Policy Group i Joint Intelligence Committee (JIC), ale dane wywiadowcze przechodzą przez kanały informacyjne ministerstwa spraw wewnętrznych do Wspólnego Komitetu Wywiadu.

Biuro wywiadu (IB) jest wewnętrzną agencją wywiadowczą Indii. Zostało powołane w 1947 roku i umiejscowione w strukturach ministerstwa spraw wewnętrznych.

Pierwszym dyrektorem IB był T. G. Sanjeevi Pillai, który pełni tę funkcję od 12 kwietnia 1947 roku do 14 lipca 1950 roku. Warto wspomnieć, że obecny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ajit Doval kierował również IB od lipca 2004 roku do stycznia 2005 roku. Arvind Kumar jest 27 dyrektorem BI.

Źródło: Jagran Josh

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: