CHIŃSCY STUDENCI CORAZ WIĘKSZYM ZAGROŻENIEM DLA USA

Chińscy studenci uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych są coraz częściej wykorzystywani do działań w związku z wciąż rozwijającą się wojną szpiegowską, którą Pekin prowadzi przeciwko Waszyngtonowi i jego sojusznikom.

Zarzut, postawiony przez kluczowego amerykańskiego kongresmena pojawił się, gdy urzędnicy ds. bezpieczeństwa i obrony wyrazili rosnące zaniepokojenie chińskimi staraniami mającymi na celu wykorzystanie zachodnich badań i technologii. „Przytłaczająca liczba spraw kontrwywiadowczych w naszym kraju dotyczy teraz obywateli Chin”, powiedział do zgromadzonych w Radzie ds. Stosunków Zagranicznych w Waszyngtonie. wiceprzewodniczący Komisji ds. Wywiadu Senatu Stanów Zjednoczonych, demokrata Mark Warner.

„Chińskie służby wywiadowcze bezpośrednio zagrażają rodzinom” – podkreślił. „Jeśli twój syn lub córka nie wrócą do domu z własnością intelektualną USA, rodzina będzie zagrożona” – powiedział Warner. Warner nie jest pierwszym, który poruszył kwestię obaw o los chińskich studentów w USA. W kwietniu ubiegłego roku dyrektor FBI Christopher Wray ostrzegł, że chiński wywiad używa „społecznego podejścia” do kradzieży badań i osiągnięć technologicznych – planu obejmującego wykorzystanie chińskich studentów w USA.

„Musimy zastanowić się jakie potrzeby ma sektor akademicki i w jaki sposób inni mogą wykorzystywać to bardzo otwarte na współpracę środowisko naukowe, które mamy i szanujemy w tym kraju”, powiedział Wray. Prawie jedna trzecia wszystkich studentów zagranicznych w amerykańskich szkołach wyższych i uniwersytetach pochodzi z Chin, co daje liczbę ponad 360 000 osób w roku akademickim 2017-2018. Do tej pory wiele amerykańskich uniwersytetów chętnie przyjmowało chińskich studentów, widząc w nich sposób na zwiększenie zarobków.

„To źródło dochodów, od którego uzależniają się uniwersytety” – powiedział Warner. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że instytucje akademickie coraz częściej zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw płynących zarówno ze strony studentów lub chińskich inicjatyw takich jak Instytutów Konfucjusza.

Instytuty te zostały utworzone na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych po to, aby promować chiński język i kulturę. Warner powiedział, że obecnie wielu pracowników akademickich postrzega chińskich studentów jako „agentów chińskich służb wywiadowczych i czynią ich odpowiedzialnymi za szpiegostwo”. Co więcej, coraz trudniej jest chińskim studentom dostać się do USA.

W ubiegłym roku Departament Stanu USA skrócił czas wydawania wiz dla chińskich studentów studiów magisterskich studiujących robotykę, lotnictwo i zaawansowaną produkcję z pięciu lat do jednego roku, a na początku tego miesiąca chińscy urzędnicy powiedzieli, że komplikacje wizowe uniemożliwiły przyjazd 13,5% chińskich studentów, którzy chcą studiować w Stanach Zjednoczonych.

Warner ostrzegł także, że amerykańscy naukowcy powinni również uważać na podróże do Chin. „Jeśli nagle ktoś zaoferuje Ci całkowicie opłaconą wycieczkę na wykłady na chińskich uniwersytetach, nie przynoś swojego sprzętu komputerowego. Przynieś telefon na kartę – powiedział. „Jesteśmy łatwym celem i jak sądzę, nic lepszego nie moglibyśmy zrobić”.

Więcej na temat wyjazdów do Chin kadry naukowej pisaliśmy tutaj: https://osluzbach.pl/2019/01/12/ustalenia-o-sluzbach-kluczowa-uczelnia-wojskowa-w-polsce-mogla-zostac-zinfiltrowana-przez-chinskie-sluzby/.

Źródło: VOAnews
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: