POLAK SKAZANY ZA PROPAGOWANIE PRAWICOWEGO TERRORYZMU W UK

W Wielkiej Brytanii skazani zostali nastoletni neonaziści, którzy podżegali do ataków terrorystycznych na różne cele, w tym księcia Harry’ego. Michał Szewczuk i Oskar Dunn-Koczorowski byli członkami grupy nazywającej się Dywizja Sonnenkrieg, określanej jako „trzecia generacja” zakazanej grupy terrorystycznej „Akcja Narodowa”.

O Akcji Narodowej pisaliśmy też tutaj: https://osluzbach.pl/2019/03/11/podejrzewany-o-prawicowy-terroryzm-aresztowany-w-leeds/

W zeszłym roku, po założeniu kont online dla frakcji, ta para opublikowała i umieściła obok własnego logo serię plakatów propagandowych zawierających swastyki i nazistowski symbol „czarnego słońca”. Jeden z postów pokazywał księcia Harry’ego z pistoletem wycelowanym w głowę z rozpryskami krwi i podpisem: „Do zobaczenia później, zdrajca rasy”. Obraz został udostępniony online w sierpniu ubiegłego roku, zaledwie kilka miesięcy po tym, jak ożenił się z byłą aktorką Meghan Markle.

Skazując Szewczuka i Dunna-Koczorowskiego w Old Bailey, sędzia Rebecca Poulet powiedziała, że obraz „sprzyja przemocy”. „To nie jest coś, co jest głęboko niesmaczne. To zachęca do terroryzmu” – dodała. „Osoby zostały wezwane do popełnienia przerażających aktów przemocy wobec innych, bez powodu, który mógłby być zrozumiany przez osoby o prawidłowym myśleniu”.

Szewczuk został skazany na cztery lata i trzy miesiące więzienia, a Dunn-Koczorowski z St. Albans Avenue w zachodnim Londynie został skazany na 18-miesięczny nakaz uczestnictwa w programie resocjalizacyjnym pod nadzorem zakładu poprawczego, który zakłada również krótkotrwałe pozbawienie wolności. Oskarżeni uczestniczyli w procesie za pośrednictwem transmisji wideo z więzienia Belmarsh i nie zareagowali gdy usłyszeli wyrok.

Prokurator Naomi Parsons powiedziała sądowi, że dwaj nastolatkowie wykorzystywali trzy konta do udostępniania postów, które „przekazywały komunikat o konieczności stosowania przemocy wobec innych, w celu przyspieszenia spraw: politycznych, ideologicznych i rasowych i w ten sposób zachęcają do terroryzmu ”.

Podkreśliła także, że celami byli Żydzi, nie-biali i wszyscy „postrzegani jako współwinni utrwalania wielokulturowości”. Przed aresztowaniem, zatrzymani kontaktowali się przez Internet z Dywizją Sonnenkrieg i dzielili się materiałami propagandowymi. W sieci społecznościowej „Gab” i forach gier „Wolna mowa” występowali pod pseudonimami

Szewczuk był także autorem własnego brutalnego bloga. Był spokojny i popijał wodę gdy na głos odczytywał cytaty mające uzasadniać gwałt na kobietach i dzieciach w celu kontynuowania rasy aryjskiej. Post z Dywizją Sonnenkriega wzywał również do „gwałcenia glin”, z obrazem przedstawiającym mężczyznę w masce, który chwycił policjantkę, a inny pokazywał na powieszoną białą kobietę i czytał: „Dziwki które mieszają rasy dostają pieprzony sznur”.

Inne posty chwaliły Andersa Breivika, terrorystę, który zmasakrował 77 osób w 2011 roku, atakując norweski rząd i Partię Pracy. Niektóre wiadomości zostały napisane po rosyjsku, w tym ten grożący Albańczykom czystkami etnicznym.

Wiadomości były wysyłane, z usuniętego później konta Dywizji Sonnenkrieg umieszczonego w sieci Gab, która stała się przystanią dla międzynarodowej prawicy i otwarcie publikuje treści neonazistowskie, rasistowskie, antysemickie i popierające przemoc. Posty zawierały aktywne linki do strony internetowej z pismami Jamesa Masona, znanego amerykańskiego neonazisty, który był autorem książki zawierającej opis brutalnego rasizmu i antysemityzmu oraz taktyki na nadchodzącą „wojnę rasową”.

[Mason jest powiązany z amerykańską paramilitarną neonazistowską grupą Atomwaffen Division, która była odpowiedzialna za kilka morderstw w USA, a jej zwolennicy rozpowszechniali w Internecie materiały propagandowe Sonnenkrieg Division]

Co istotne, Szewczuk, 19-letni obywatel Polski z Leeds, został aresztowany w grudniu podczas zajęć na studiach informatycznych na Uniwersytecie w Portsmouth. Dunn-Koczorowski, 18 latek, pracował jako robotnik w firmie budowlanej i został aresztowany w swoim domu w zachodnim Londynie w tym samym dniu. Policja przeszukała i zabezpieczyła dowody na faszystowskich forach Atomwaffen Division i Iron March, a także znalazła telefon z wygaszaczem ekranu pokazującym zakapturzonego mężczyznę trzymającego „czarne słońce”.

Obaj młodzi przyznali się do popierania terroryzmu – Szewczuk przyznał się też do posiadania dokumentów terrorystycznych, w tym Podręcznika Białego Oporu, The Anarchist Cookbook, podręcznika Al-Kaidy i poradnika dla zwolenników ISIS uczącego zdobywania broni, robienia bomb i ukrywania się przed służbami bezpieczeństwa (dostał za to 5 zarzutów).

Główny inspektor Martin Snowden powiedział: „Dunn-Koczorowski i Szewczuk w sposób wyraźny uważają się za lepszych ludzi od większości członków społeczeństwa i czują, że ich obowiązkiem jest przekonywanie innych do swoich przekonań. Znaczna ilość materiałów, które zamieścili na kanałach społecznościowych, nie tylko odzwierciedla ich ekstremistyczne przekonania, ale miała zachęcić innych do popełnienia podłych czynów. Obaj mężczyźni zainteresowali się i z biegiem czasu rozwijali swoje zainteresowanie skrajnie prawicową ideologią poprzez wyszukiwanie i łączenie się z osobami o podobnych poglądach”.

Oficer Policji, który jest szefem północno-wschodniej jednostki do walki z terroryzmem, zaapelował do społeczeństwa o zgłaszanie materiałów gloryfikujących terroryzm i o „rozwiązanie wszystkich form toksycznego ekstremizmu, który może zagrozić bezpieczeństwu publicznemu”.

Mężczyźni byli członkami neonazistowskiej grupy System Resistance Network (SRN), a Dunn-Koczorowski był częścią Akcji Narodowej, zanim jej działalności zakazano w 2016 roku (jako organizacji terrorystycznej). Zakaz spowodował podział grupy na regionalne frakcje, których członkowie działali posługując się nowymi nazwiskami, próbując uniknąć prawa.

Raport grupy przeciwstawiającej się ekstremizmowi Hope not Hate powiedział, że Dywizja Sonnenkrieg powstała w wyniku „podziału na strategię i ideologię” w SRN, czyniąc ją „trzecią generacją” Akcji Narodowej. Domniemany przywódca Dywizji Sonnenkrieg, który jest obecnie przesłuchiwany przez policję, miał zostać wyrzucony z SRN wraz z innymi członkami, którzy „mieli obsesję na punkcie satanizmu”.

„Dywizja Sonnenkrieg produkowała skrajnie prawicowe materiały, które przerażają i przyprawiają o mdłości Brytyjczyków, postrzegane przez nich jako otwarte zainteresowanie satanizmem i promowanie pedofilii, gwałtu i morderstwa” – mówią analitycy z Hope not Hate. „Sodomia była również niepokojącym i powtarzającym się tematem… członkowie Dywizji Sonnenkrieg otwarcie zachęcają do przemocy seksualnej”.

Sąd wysłuchał raportu lekarza opisującego Dunn-Koczorowskiego jako „emocjonalnie i psychicznie uszkodzonego młodego człowieka”, który nie ma „wyrzutów sumienia” w związku ze swoimi poglądami i „głęboko zakorzenioną ideologią”.

W obronie Szewczuka, adwokat Adam Morgan powiedział, że jego klient miał „trudne i nieuporządkowane dzieciństwo” i cierpiał na depresję „przez długi czas”. Sąd usłyszał, że przeprowadził się do Wielkiej Brytanii z Polski w wieku 10 lat, mieszkając najpierw w Irlandii Północnej, a następnie w Anglii.

Skazanie nastąpiło kilka dni po tym, jak nowe statystyki pokazały, że odsetek białych podejrzanych o terroryzm aresztowanych w Wielkiej Brytanii jest na najwyższym poziomie od 15 lat.

Źródło: Independent
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: