NOWA SZEFOWA DYREKCJI CYBERBEZPIECZEŃSTWA W NSA

Ortodoksyjna Żydówka, której rodzice byli wśród zakładników uratowanych przez izraelskich komandosów z lotniska Entebbe, będzie kierowała nową Dyrekcją Cyberbezpieczeństwa w NSA.

NSA to amerykańska agencja wywiadowcza koordynująca m.in. zadania wywiadu elektronicznego, która powstała w kwietniu 1952 roku na bazie struktury działającej od 1949 roku Agencji Bezpieczeństwa Sił Zbrojnych (Armed Forces Security Agency – AFSA).

Anne Neuberger mieszka w Baltimore, pracowała w NSA przez ostatnie dziesięć lat. Pomogła utworzyć Amerykańskie Dowództwo Cybernetyczne (US Cyber Command), była również dyrektorem ds. ryzyka kierując działaniami agencji w zakresie bezpieczeństwa od 2018 roku.

Neuberger powiedział, że wstrząsające losy jej rodziny, związane z ucieczkami: najpierw przed Holocaustem, a potem z sytuacji kiedy stali się zakładnikami w Ugandzie po porwaniu samolotu Air France przez palestyńskich terrorystów w 1976 roku, pomogły ukształtować jej światopogląd. Chociaż jej rodzice nie są Izraelczykami, porywacze przetrzymywali ich przez tydzień razem z izraelskimi pasażerami, ponieważ byli Żydami.

„Moi rodzice mieli amerykańskie paszporty, ale ponieważ mój ojciec nosił jarmułkę, wiedzieli, że jest Żydem i postanowili go zatrzymać” – powiedziała w wywiadzie dla Forward. „Dzięki operacji wojskowej sprowadzono moich rodziców do domu. Czasami to jedyna opcja” – dodała.

„Zagrożenia ze strony tych, którzy chcą wyrządzić nam krzywdę, są realne i nie przemijają. Jesteśmy zobowiązani do obrony naszego narodu w sposób zgodny z prawem. Nasz naród musi zachować czujność, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. NSA przyczynia się, w sposób istotny, do ochrony narodu” – powiedziała Neuberger.

Obecnie jest ona asystentem zastępcy dyrektora w agencji i będzie w NSA jedną z najwyższych rangą kobiet, od czasu mianowania zastępcą dyrektora Ann Caracristi w 1980 roku. Jak podaje Wall Street Journal Neuberger będzie raportowała szefowi agencji, generałowi Paulowi Nakasonowi.

Wcześniej jako zastępca dyrektora naczelnego US Navy pracowała dla sekretarza obrony.

Neuberger, ma 43 lata, znana jest również jako „Chani”, pochodzi z ortodoksyjnego Brooklynu w Nowym Jorku, dzielnicy Borough Park, gdzie uczęszczała do żydowskiej szkoły dla dziewcząt Bais Yaakov.

Jest absolwentką Touro College w Nowym Jorku i Columbia Business School, a także pracowała w programie stypendialnym Białego Domu. Prowadzi organizację charytatywną pomagającą samotnym matkom w społecznościach ortodoksyjnych.

W swoim wywiadzie dla Forward Neuberger powiedział, że napotkała w NSA kilka problemów związanych z jej religią i że jest niezmiernie szczęśliwa, że może stanowić wzór dla ortodoksyjnych kobiet.

„Jeśli jesteś profesjonalistą w swojej pracy i czujesz się komfortowo w przestrzeganiu swoich tradycji, wszyscy będą z tym pogodzeni” – powiedziała Neuberger. „Wszyscy moi współpracownicy rozumieją, że nie wychodzę z nimi na drinki w piątkowy wieczór i przestrzegam szabatu” – dodała.

Neuberger, jest członkiem jednej ze 100 najbogatszych rodzin w Stanach Zjednoczonych. Przeszła z sektora prywatnego do służby rządowej po atakach z 11 września.

Powiedziała The Wall Street Journal, że nowa jednostka będzie bardziej aktywnie wykorzystywać SIGINT (wywiad elektromagnetyczny) do zbierania informacji pozwalających na rozwinięcie operacji przeciwko wrogom. W ramach swojej misji jednostka będzie działać na rzecz ochrony USA przed zagrożeniami zewnętrznymi poprzez wymianę informacji na temat konkretnych zagrożeń cybernetycznych z innymi agencjami federalnymi oraz sektorem prywatnym.

Źródło: The Times of Israel

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: