AMERYKANIE POMOGĄ WĘGROM INWIGILOWAĆ ROSYJSKI BANK W BUDAPESZCIE

Węgierski rząd zacieśni współpracę z amerykańskimi służbami wywiadowczymi w celu inwigilowania kontrolowanego przez Rosję banku, który będzie miał siedzibę w Budapeszcie.

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (International Investment Bank), wcześniej Comecon lub bank Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, jest szemraną, kontrolowaną przez Rosję instytucją finansową z sumą bilansową wynoszącą zaledwie 350 milionów dolarów. Jej planowane przeniesienie do Budapesztu stało się najnowszym punktem zapalnym w coraz bardziej napiętych stosunkach między rządem węgierskim a Waszyngtonem.

Rząd węgierski przyznał MBI pełny immunitet dyplomatyczny, coś, czego odmówiła sąsiednia Słowacja, kiedy Rosja poruszyła możliwość wcześniejszego przeniesienia siedziby banku do Bratysławy. Obejmie on nie tylko najwyższych urzędników MBI, ale wszystkich pracowników i konsultantów, a także wszystkich gości, których bank zaprasza z Rosji lub krajów trzecich.

Andris Dezso, reporter śledczy z niezależnej agencji informacyjnej, twierdzi, że po przybyciu do Węgier personel MBI i ich goście będą mieli swobodny przepływ w strefie Schengen w Europie. I to w czasie, gdy rosyjskie służby wywiadowcze są uważane za cierpiące na niedobory kadrowe na całym kontynencie przez masowe wydalenie w ubiegłym roku podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji, co było karą za rzekome otrucie przez Kremla podwójnego agenta Siergiejem Skripala i jego córki w Wielkiej Brytanii.

Węgierska agencja kontrwywiadowcza nie będzie miała mocy przerobowych, mówi Dezso, aby monitorować nadchodzące wydarzenia. To prawdopodobnie spowoduje, że inni europejscy agenci kontrwywiadu zaczną koncentrować się na Węgrzech. „Służby kontrwywiadowcze z zagranicy przyjadą na Węgry i będzie podobnie jak w Wiedniu w okresie zimnej wojny” – mówi, odnosząc się do legendarnego statusu Wiednia jako europejskiej stolicy szpiegów.

Tymczasem jak donosi Direkt36: węgierski rząd zacieśni współpracę z amerykańskimi służbami wywiadowczymi i „ostrożnie skontroluje” wszystkich rosyjskich pracowników banku, którzy ubiegają się o immunitet dyplomatyczny i ograniczy jego władze w kontekście wyboru przyszłej siedziby.

Źródło: VOANews, Direkt36

Fot. Kremlin.ru

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: