SPRAWA SKRIPALA: USA WPROWADZAJĄ KOLEJNE SANKCJE WOBEC ROSJI

26 sierpnia wszedł w życie drugi pakiet sankcji USA nałożonych na Rosję z powodu incydentu w Salisbury.

Według Waszyngtonu powodem wprowadzenia nowych restrykcji było to, że Moskwa nie zapewniła gwarancji niestosowania broni chemicznej i biologicznej.

Stany Zjednoczone uniemożliwią m.in. udzielanie Rosji pożyczek przez główne światowe instytucje finansowe (m.in. Bank Światowy, MFW).

Ponadto banki amerykańskie nie będą mogły uczestniczyć w pierwszej ofercie publicznej rosyjskiego długu państwowego.

Wdrożono również ograniczenia dotyczące eksportu produktów podwójnego zastosowania, które można wykorzystać do opracowania broni chemicznej i biologicznej.

Pierwszy pakiet sankcji związanych z incydentem w Salisbury wszedł w życie 27 sierpnia ubiegłego roku. Departament Stanu przestał m.in. wydawać licencje rosyjskim przedsiębiorstwom państwowym na eksport amerykańskiej broni i produktów podwójnego zastosowania, z wyjątkiem eksportu niezbędnego do współpracy w kosmosie lub lotów cywilnych. Rosji odmówiono także „jakichkolwiek pożyczek, gwarancji kredytowych i innego wsparcia finansowego” ze strony instytucji amerykańskich.

Incydent w Salisbury miał miejsce w marcu 2018 r. Były oficer GRU Siergiej Skripal i jego córka Julia zostali otruci przez oficerów rosyjskiego wywiadu. Incydent wywołał wielki międzynarodowy skandal.

Źródło: OilRu.com

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: