IZRAELSKI WYWIAD ZLOKALIZOWAŁ IRAŃSKI OŚRODEK NUKLEARNY

Izrael odkrył nową, tajną lokalizację gdzie rozwijany jest irański program atomowy. Zostało to ogłoszone w poniedziałek, 9 września, na konferencji prasowej w Jerozolimie.

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, zaprezentował na oczach mediów dane uzyskane z rozpoznania satelitarnego. Jak wynika z oświadczenia polityka Iran rozwija swoje zdolności nuklearne w pobliżu miasta Abad. Poprzedni zakład gdzie wzbogacano uran został zniszczony ponieważ jego lokalizacja była znana Izraelowi.

Ponadto, według Netanjahu, Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) odkryła ślady uranu w „tajnym magazynie nuklearnym”, na który Izrael wskazał w zeszłym roku. Według premiera Izraela jest to „wyraźne naruszenie” Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Około rok temu w przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ Netanjahu oskarżył Iran o utrzymywanie „tajnego magazynu nuklearnego” w Teheranie. Netanjahu zażądał, aby społeczność międzynarodowa przyłączyła się do sankcji uprzednio nałożonych na Iran przez Stany Zjednoczone.

W maju 2018 r. Netanjahu oskarżył Iran o potajemne prowadzenie badań na dużą skalę w celu stworzenia bomby atomowej do ewentualnego wykorzystania w przyszłości.

Źródło: DW.com

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: