KARTELE NARKOTYKOWE W POSIADANIU TECHNOLOGII SZYFRUJĄCYCH

Kanada stara się uspokoić sojuszników z Five Eyes w związku z rzekomym masowym wyciekiem danych wywiadowczych, które mogą mieć związek z działalnością australijskiego syndykatu przestępczego zajmującego się przemytem narkotyków.

Cameron Ortis, dyrektor generalny Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej, został oskarżony o to, że próbował sprzedać tajemnice wywiadowcze zagranicznemu agentowi lub grupie terrorystycznej. Miał dostęp do informacji niejawnych od sojuszników Kanady stowarzyszonych w Five Eyes, do którego też należy Australia. Jak wynika z doniesień miało dojść do korupcji Ortisa podczas dochodzenia w sprawie Vincenta Ramosa, szefa firmy z branży telefonicznej Phantom Secure z Vancouver, oferującej urządzenia do szyfrowanych połączeń wykorzystywane przez przestępczość zorganizowaną zajmującą się handlem narkotykami.

Ramos był znaczącym graczem w australijskim świecie przestępczym. FBI oszacowało, że z 20 000 urządzeń Phantom Secure działających na całym świecie 10 000 było używanych przez australijskich przestępców. Kanadyjska służba wywiadowcza: stwierdziła, że kradzież tych informacji jest „potencjalnie katastrofalna”. W maju Ramos został skazany na 9 lat więzienia przez sąd w San Diego za „prowadzenie przestępczego przedsiębiorstwa, które ułatwiało międzynarodowy import i dystrybucję narkotyków poprzez sprzedaż usług komunikacyjnych i urządzeń szyfrujących”.

Gdy po ujawnieniu aresztowania Ortisa, globalne agencje wywiadowcze stanęły w obliczu kryzysu, kanadyjski premier Justin Trudeau usiłował uspokoić sojuszników, mówiąc, że Kanada zlikwidowała wyciek i traktuje sprawę bardzo poważnie. „Jesteśmy w bezpośredniej łączności z naszymi sojusznikami od bezpieczeństwa”, powiedział Trudeau podczas kampanii na rzecz reelekcji. „Współpracujemy również z nimi, aby ich uspokoić, ale chcemy mieć pewność, że wszyscy rozumieją, że bardzo poważnie podchodzimy do tej sytuacji”.

Komisarz Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej, Brenda Lucki, powiedział, że Ortis miał dostęp do ściśle tajnych informacji ze względu na swoje wysokie stanowisko w służbie. „Miał także dostęp do danych wywiadowczych pochodzących od naszych sojuszników zarówno w kraju, jak i za granicą. Ten poziom dostępu był adekwatny biorąc pod uwagę zajmowane przez niego stanowiska”.

Lucki nie powiedział, której służby zagranicznej mogły zostać ujawnione przez Ortisa informacje, ale Kanada – obok Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Australii, stanowi sojusz Pięciu Oczu.

Ortisowi zostało postawione 5 zarzutów na podstawie kanadyjskiej ustawy o bezpieczeństwie informacji, a także dwa na podstawie kodeksu karnego, wszystkie w związku z domniemanymi incydentami, które miały miejsce w latach 2015-2019. Z zarzutów wynika, że Ortis został oskarżony o przekazywanie tajnych informacji operacyjnych w 2015 r. Stawia mu się również zarzut, że dzielił się tajnymi informacjami z grupą terrorystyczną lub podmiotem zagranicznym (nie jest jasne, czy miał kontakt z państwem czy osobą).

„Jesteśmy świadomi potencjalnego ryzyka dla działań agencyjnych naszych partnerów w Kanadzie i za granicą i dziękujemy im za kontynuację współpracy” – powiedziała Lucki. „Zapewniamy, że procedury łagodzące skutki incydentu są wdrażane zgodnie z wymaganiami.”

Lucki nie potwierdziła, ale też nie zaprzeczyła, że podczas sprawy przeciwko Ramosowi wysyłali do kanadyjskich władz raporty w sprawie Ortisa, z których wynikało, że natknęli się na dokumenty, które skłoniły ich do przypuszczenia, iż mogą istnieć wewnątrz służby związki korupcyjne. Zaangażowane w dochodzenie dotyczące Ramosa były: Królewska Kanadyjska Policja Konna, FBI, australijska policja federalna i inne organy ścigania.

Telefony Phantom Secure firmy Ramos – promowane jako „niemożliwe do deszyfrażu” – były używane przez przestępcze syndykaty na całym świecie. Podczas procesu w San Diego sąd został poinformowany przez władze USA, Australii i Kanady, że nie można znaleźć ani jednego klienta Phantom Secure, który nie byłby przestępcą.

Ramos sprzedał urządzenia Phantom Secure, Owenowi Hansonowi, który stworzył sieć ODOG wykorzystywaną do handlu narkotykami, która wysłała ogromne ilości kokainy do Australii. Hanson został skazany w 2017 r. na 21 lat więzienia. Canadian Broadcasting Corporation, powołując się na opinię kanadyjskiej agencji ds. bezpieczeństwa cybernetycznego Communications Security Establishment, poinformowała, że Ortis rzekomo kontaktował się z Ramosem. W jednym z e-maili Ortis miał napisać do Ramosa: „Mam informacje, które jestem przekonany, że okażą się bardzo cenne”.

Lucki przyznała, że agencje wywiadowcze na całym świecie zostały „wstrząśnięte” informacją o aresztowaniu Ortisa i że zarzuty były „niezwykle niepokojące”. Lucki powiedziała, że żaden kanadyjski sojusznik nie podjął żadnych działań w celu ograniczenia lub zawieszenia udostępniania informacji wywiadowczych Kanadzie, ale przyznała, że „zawsze istnieje możliwość”, że agencje partnerskie mogą stracić zaufanie do Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej.

Andrew Little, minister właściwy dla Nowej Zelandii Służby Wywiadu Bezpieczeństwa i Biura Bezpieczeństwa Komunikacji Rządowej, powiedział, że został poinformowany o zarzutach i że „oczekuje się, że będzie informowany o rozwoju toczącego się dochodzenia”. Zarówno Australian Security Intelligence Organisation jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiły komentarza.

Źródło: The Guardian
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: