SNOWDEN ZNÓW NA FRONCIE WALKI Z USA

Stany Zjednoczone złożyły pozew przeciwko Edwardowi Snowdenowi, byłemu pracownikowi Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), który opublikował książkę zatytułowaną Permanent Record, napisaną z naruszeniem podpisanych przez siebie umów o zachowaniu poufności.

Z pozwu wynika, że Snowden wydał swoją książkę bez przedstawienia jej agencjom do wglądu przed publikacją, co naruszyło jego obowiązki wynikające z podpisanych umów. Ponadto w pozwie stwierdza się, że Snowden wygłosił publiczne przemówienia w sprawach wywiadowczych, również z naruszeniem jego umów o zachowaniu poufności.

Pozew w Stanach Zjednoczonych nie ma na celu zatrzymania ani ograniczenia publikacji lub dystrybucji Permanent Record. Przeciwnie, w ramach ugruntowanego precedensu Sądu Najwyższego, Snepp przeciwko Stanom Zjednoczonym, rząd dąży do odebrania wszystkich dochodów uzyskanych przez Snowdena.

W pozwie jako nominalni oskarżeni widnieją też korporacje zaangażowane w publikację książki Snowdena. Stany Zjednoczone pozywają wydawcę wyłącznie w celu zapewnienia, że żadne środki nie zostaną przekazane Snowdenowi lub na jego polecenie, podczas gdy sąd rozstrzyga roszczenia USA.

„Edward Snowden naruszył zobowiązania wobec Stanów Zjednoczonych, podpisując umowy w ramach swojego zatrudnienia przez CIA i jako byłego pracownik NSA”, powiedział zastępca prokuratora generalnego Jody Hunt z Wydziały Cywilnego Departamentu Sprawiedliwości. „Zdolność Stanów Zjednoczonych do ochrony wrażliwych informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego zależy od przestrzegania przez pracowników i byłych pracowników ich umów o zachowaniu poufności, w tym obowiązków w zakresie przeglądu książki przed jej publikacją.

Ten proces pokazuje, że Departament Sprawiedliwości nie toleruje takich naruszeń zaufania publicznego. Nie zezwalamy osobom fizycznym na wzbogacanie się na koszt Stanów Zjednoczonych bez przestrzegania obowiązku przeglądu przed publikacją. ”

„Informacje wywiadowcze powinny chronić nasz naród, a nie przynosić osobisty zysk” – powiedział G. Zachary Terwilliger, prokurator USA w Dystrykcie Wschodnim Wirginii. „Ten proces zagwarantuje, że Edward Snowden nie otrzyma żadnych korzyści finansowych z tytułu naruszenia zaufania do niego”.

Pozew ten jest odrębny od zarzutów karnych wniesionych przeciwko Snowdenowi za rzekome upublicznienie informacji niejawnych. Pozew jest powództwem cywilnym i opiera się wyłącznie na nieprzestrzeganiu przez Snowdena wyraźnych obowiązków przeglądu przed publikacją zawartych w jego podpisanych umowach o zachowaniu poufności.

Sprawą tą zajmują się Wydział Cywilny Departamentu Sprawiedliwości i Biuro Prokuratora Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Wschodniego Wirginii.

Źródło: DoJ USA
Fot. Flickr/Mike Mozart

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: