ROSYJSCY SZPIEDZY ZŁAMALI SZYFROWANĄ KOMUNIKACJĘ FBI

Rosyjskim agentom wywiadu najwyraźniej udało się złamać jeden z zaszyfrowanych systemów komunikacyjnych FBI używany przez elitarne mobilne zespoły nadzoru. Co ważne najprawdopodobniej udało im się to osiągnąć bez potrzeby korzystania z „backdoora”.

Według rzecznika FBI  kompleksowe szyfrowanie „jest problemem, który coraz częściej dotyka organy ścigania i społeczność wywiadowczą”. Raportu Yahoo News stwierdza, że wydalenie rosyjskich dyplomatów w 2016 r. oraz zajęcie należących do rosyjskiego rządu terenów na Wschodnim Wybrzeżu, nie było odwetem USA za ingerencję w wybory prezydenckie, ale w rzeczywistości odnosiło się do naruszeń przez Rosjan szyfrowanych systemów łączności wykorzystywanych przez FBI.

Wcześniej wymienione tereny, na których znajdywały się „dacze” zostały określone przez Yahoo News jako odgrywające kluczową rolę w operacjach rosyjskiego wywiadu. Według portalu działalność Rosjan ukierunkowana była na określone systemy komunikacji FBI wykorzystywane przez agentów FBI oddelegowanych do śledzenia podejrzanych rosyjskich szpiegów na terenie USA. Jak twierdzi portal, Rosjanie znacząco poprawili swoją zdolność do odszyfrowywania bezpiecznej komunikacji i skutecznie śledzili urządzenia używane przez zespoły wchodzące w skład FBI.

Po rozmowach z byłymi funkcjonariuszami wywiadu, Yahoo News stwierdziło również, że rosyjscy szpiedzy mogli zagrozić także zapasowym systemom łączności zespołów FBI. Obejmowały one telefony komórkowe z funkcją „Naciśnij i mów”.

Co ważne używany przez FBI sprzęt był jeszcze daleki od najnowocześniejszej technologii szyfrowania. Sprzęt ten musiał być bowiem na tyle niewielki, aby umożliwić agentom dyskretne śledzenie celów (bardziej “bezpieczna” technologia zwiększałaby prawdopodobieństwo wykrycia). Ponadto, sprzęt ten charakteryzował się bardzo niskim zasięgiem, co w konsekwencji powodowało, że agenci zamiast tego używali zapasowych telefonów komórkowych.

The Moscow Times w jednym ze swoich artykułów odnoszących się do całej sprawy stwierdziła, że oskarżenie o złamanie zaszyfrowanej komunikacji jako bezpodstawne. Raport Yahoo News został określony jako „niezdarna próba” uzasadnienia zajęcia rosyjskiej własności dyplomatycznej. W artykule cytowany jest także rzecznik rosyjskiej ambasady: „Zamierzamy prosić o wyjaśnienia Departament Stanu USA, ponieważ takie prowokacyjne publikacje mogą prowadzić do aktów przemocy wobec pracowników ambasady i ich bliskich”.

Według obecnego szefa cyberbezpieczeństwa w Amtrust International Iana Thorntona-Trumpa: „Ta szpiegowska gra między Rosjanami i Amerykanami nie jest niczym nowym, ale ilustruje odwieczny problem. Wróg zawsze nasłuchuje, ale jeśli wiesz, że złamali twoje kody, czy upubliczniasz taką informację?”.

Thornton-Trump dodał także, że szpiegostwo i wgląd w działalność przeciwnika jest tradycją: „operacje wywiadowcze, łamanie kodów i bezpieczna komunikacja pozostają najbardziej kwestionowaną przestrzenią między przeciwnymi państwami”.

Źródło: Forbes
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: