SZPIEDZY NA SPRZEDAŻ. WYWIAD ZEA ZATRUDNIŁ IZRAELSKICH OFICERÓW

Tajemnicza firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich skutecznie nęci byłych oficerów wywiadu izraelskiego astronomicznymi wynagrodzeniami.

Spółka DarkMatter to firma założona w 2015 roku w Abu Zabi, która oficjalnie ogranicza swoją aktywność do działań z zakresu cyber-obrony. Jednak jak donosił Reuters na początku tego roku, realizuje ona także działania hakerskie na rzecz wywiadu Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), skierowane przeciwko dziennikarzom i aktywistom związanym z ochroną praw człowieka.

Firma posiada biuro m.in. na Cyprze, które zatrudnia np. izraelskich programistów.

“To tak naprawdę przemycanie izraelskiej własności intelektualnej z ministerstwa obrony bez nadzoru izraelskiego biura kontroli eksportu” – twierdzi źródło z izraelskiego sektora cyber-wywiadowczego, wypowiadające się pod pseudonimem „Y”.

“Oni werbują na Cypr tych młodych ludzi, kupując ich za wysokie wynagrodzenia” – dodaje.

Rolą analityka cyber-ataków jest odnalezienie podatności w oprogramowaniu i sieciach w celu włamania się do nich. Ci którzy posiadają umiejętności, często zdobyte podczas służby w elitarnych jednostkach, mają zapewnione najwyższe wynagrodzenia w izraelskim sektorze high-tech.

„Y” twierdzi, że DarkMatter płaci jednak znacznie więcej niż firmy z Izraela.

“Wiem, że analitycy którzy zostali pozyskani mają wynagrodzenie bliskie 1 miliona dolarów rocznie” – twierdzi „Y”.

W marcu, New York Times, doniósł że w 2017 roku izraelska cyber-wywiadownia NSO została dotknięta falą odejść pracowników, z których wszyscy byli weteranami izraelskiej specjalnej jednostki 8200.

Prywatny detektyw zatrudniony przez NSO w celu ustalenia co jest przyczyną tego exodusu odkrył, że wszyscy wyjechali na Cypr.

„Pracowali w jednostce badawczej w budynku będącym własnością firmy związanej z DarkMatter” – ujawnił the New York Times. Spółka ma też inne biuro w Singapurze.

Czy Izraelczycy pracujący de facto dla agencji wywiadu ZEA otrzymali stosowne zezwolenia od izraelskiego ministerstwa obrony? Resort odmawia jednoznacznej odpowiedzi.

Warto przypomnieć, że od 2014 roku byłych pracowników amerykańskiej agencji NSA do pracy przy Projekcie Raven pozyskiwała firma rekruterska z Baltimore, która zatrudniała zespół pracowników z Abu Zabi. Prawdopodobnie ich jedynym klientem był tamtejszy rząd.

Rekruci musieli przenieść się do Abu Zabi, w zamian otrzymując sowite wynagrodzenie. Okazało się, że celem firmy było pozyskanie zachodniego doświadczenia, potrzebnego do zorganizowania potencjału hakerskiego oraz przekazanie tej wiedzy lokalnym specjalistom.

Jednak amerykańscy pracownicy szybko nabrali podejrzeń co do Projektu Raven i jego celów. Pod pozorem wspierania amerykańskiej wojny z terrorem, niektóre ich operacje obejmowały zakrojone na szeroką skalę obserwacje osób, w tym dziennikarzy i anty-rządowych działaczy. Ich największa operacja o kryptonimie Karma, obejmowała włamania do iPhone-ów tysięcy aktywistów oraz politycznych przeciwników w ZEA.

Projekt Raven został zamknięty w 2016 roku, a jego pracownikom zaoferowano przejście do DarkMatter. Reuters twierdzi, że przedsiębiorstwo ma bliskie związki ze służbami wywiadowczymi ZEA, zajmującymi biura w tym samym budynku i w efekcie pełni rolę wydziału operacyjnego.

Reuters ujawnił, że wielu byłych pracowników NSA nadal pracuje dla DarkMatter, ale inni odeszli, kiedy charakter ich działań zaczął być oczywisty, zwłaszcza kiedy odkryli, że niektóre z ich celów znajdowały się w USA oraz dotyczyły obywateli amerykańskich.

DarkMatter zostało założone i jest prowadzone przez Faisala al-Bannaiego, który założył również firmę Axiom Telecom, jednego z największych arabskich sprzedawców telefonów komórkowych. Jego ojcem jest generał armii ZEA. Zgodnie ze profilem spółki na LinkedIn, DarkMatter zatrudnia 650 pracowników i ma swoje biura w Finlandii, na Cyprze, w Singapurze oraz innych krajach, a przychód szacowany jest w setkach milionów dolarów.

Reuters doniósł, że Al-Bannai odwiedzał Izrael wiele razy w celach biznesowych oraz spotykał się z najważniejszymi specjalistami od cyber-bezpieczeństwa. „Y”. twierdzi, że Al-Bannai podróżował do Izraela poprzedniego lata i towarzyszyli mu oficjele z Izraelskiego National Security Council.

DarkMatter pojawił się na nagłówkach prasowych ponownie w sierpniu, kiedy Google w swojej przeglądarce Chrome zablokowało strony certyfikowane przez DarkMatter. Google nie przedstawiło powodu takiego ruchu, ale powołało się na taką samą decyzję podjętą przez twórców przeglądarki Firefox.

Firefox blokuje strony certyfikowane przez DarkMatter z powodu wiarygodnych dowodów, że firma jest zaangażowana w operacje hakerskie.

Źródło: Haaretz

Fot. Pixabay

EMIRATY REKRUTUJĄ BYŁYCH OFICERÓW WYWIADU USA

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: