TRUMP ATAKUJE AMERYKAŃSKIE SŁUŻBY. W TLE RYZYKO IMPEACHMENTU

Narasta konflikt pomiędzy prezydentem Donaldem Trumpem i amerykańską społecznością wywiadowczą. 

Prezydent, Donald Trump, nie może się powstrzymać przed lekceważącymi gestami wobec szefów amerykańskich służb wywiadowczych. Było to widoczne np. w momencie gdy ogłaszał śmierć lidera ISIS (właściwie Daesh, tzw. Państwo Islamskie – przyp. red.) Abu Bakra al-Baghdadiego.

Szefowie służb są przedstawiani w popisach oratorskich Trumpa jako funkcjonariusze „spektakularnej służby wywiadu” i „wielcy patrioci”. Oczywiście chodzi tu o ironię. Amerykański prezydent stwierdził, że „to zasłużone nazwy, bo choć miał do czynienia z ludźmi, którzy nie są zbyt inteligentni to jednak wywodzą się z intelligence (to w języku angielskim nazwa służb wywiadowczych- przyp. red.)”.

Wrogość amerykańskiego prezydenta wobec społeczności wywiadowczej przestaje być tajemnicą dla opinii publicznej. Trump często mówi o „tajnym układzie” i „polowaniu na czarownice” w odniesieniu do własnej osoby w kontekście świata służb specjalnych.

Punktem kulminacyjnym w relacjach amerykańskiego prezydenta i społeczności wywiadowczej stała się skarga sygnalisty, który ujawnił informacje związane z naciskami Białego Domu na Ukrainę. Uzależniono pomoc dla władz w Kijowie od przekazania dodatkowych materiałów na temat spółki Burisma, w której menadżerem był syn Joe Bidena. Te materiały stały się podstawą do wszczęcia toczącego się obecnie śledztwa w sprawie impeachmentu (odwołania prezydenta ze stanowiska – przyp. red.). Poinformowano, że wspomniany sygnalista jest czynnym pracownikiem CIA.

„Nie zaskoczyło mnie, że ostatecznie to oficer wywiadu był osobą, która zasygnalizowała co zrobił prezydent” – powiedział Leon Panetta, który był dyrektorem CIA od 2009 do 2011 roku.

Nie jest on odosobniony w swoim zdaniu. Byli szefowie wywiadu ostrzegają, że pomówienia prezydenta w stosunku do swoich agencji wywiadowczych mogą być zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Źródło: MPR

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: