ROSJA PRZYGOTOWYWAŁA ZAMACH STANU W SERBII?

Prezydent Aleksandar Vucic powiedział w czwartek, że serbskie służby odkryły szeroko zakrojoną operację wywiadowczą z udziałem rosyjskich szpiegów i członków serbskiego wojska.

Wypowiedź Vucica pojawiła się po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które zwołał po tym, jak film wideo przedstawiający rosyjskiego oficera wywiadu przekazującego pieniądze serbskiemu wojskowemu został opublikowany przez anonimowego Internautę w ten weekend na serwisie YouTube.

Mężczyzną z nagrania wykonanego na terenie Belgradu w grudniu ub. r. jest ppłk Georgij Kleban, były asystent attache wojskowego w ambasadzie Rosji w Belgradzie. Personaliów serbskiego wojskowego nie ujawniono.

„Kilkakrotnie serbskie agencje bezpieczeństwa gromadziły dowody audio i wideo na temat kontaktów między porucznikiem Klebanem i członkami armii serbskiej” – stwierdził Vucic na konferencji prasowej. Agentów, z którymi współpracowali Rosjanie miało być co najmniej dziesięciu.

Incydent może narazić na szwank stosunki między Serbią a Rosją.

Warto podkreślić, że Rosja próbowała doprowadzić do zamachu stanu w Czarnogórze by nie dopuścić do akcesji tego państwa do NATO. Jednak bezskutecznie. W tym kontekście kontakty wywiadu rosyjskiego z serbskimi oficerami wojskowymi są zastanawiające.

Źródło: The Moscow Times/własne

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: