PETERSBURG: “KLINIKA PUTINA” LECZY NAJEMNIKÓW GRUPY WAGNERA

Klinika w Petersburgu, która jest prowadzona przez osoby powiązane z prezydentem Rosji Władimirem Putinem (a także stanowi częściowo ich własność), zapewniła leczenie rosyjskim najemnikom, którzy zostali ranni podczas nielegalnych operacji wojskowych wykonywanych za granicą.

Potajemne leczenie pracowników prywatnych firm wojskowych takich jak Grupa Wagnera, którzy operowali w Libii i Syrii, pokazuje, że otrzymują oni nieoficjalne wsparcie Kremla.

Zgodnie z rosyjskim prawem wszystkie szpitale/kliniki są zobowiązane do zgłaszania policji obrażeń bojowych w celu przeprowadzenia dochodzenia, a obywatel rosyjski nie może brać udziału w konflikcie zbrojnym jako najemnik.

Klinika w Petersburgu jest własnością dużej firmy ubezpieczeniowej AO Sogaz, która należy do osób związanych z Władimirem Putinem. Dyrektor generalny kliniki, Wladislaw Baranow, utrzymuje relacje biznesowe ze starszą córką Putina, Marią. Reuters nie znalazł jednak dowodów na zaangażowanie córki rosyjskiego prezydenta w proceder leczenia najemników.

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, oświadczył, że „Nie ma żadnych informacji na temat rewelacji agencji dot. leczenia najemników w klinice w Petersburgu”. Ministerstwo Obrony, Sogaz i córka Putina nie odpowiedziały na prośby o komentarz wystosowane przez Reutersa.

Rosyjscy najemnicy znani głównie jako Grupa Wagnera prowadzą walki na Ukrainie, w Syrii, Libii. W ostatnim z wymienionych krajów wspierają ofensywę gen. Chalifa Haftara przeciwko legalnym władzom w Trypolisie.

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

SANKOWSKI: ROSYJSCY NAJEMNICY ZDECYDUJĄ O PRZYSZŁOŚCI LIBII?

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: