ROSYJSKI CYBERWYWIAD PODSZYWA SIĘ POD IRAN

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego i jej brytyjski odpowiednik wydały niezwykłe ostrzeżenie. Ich zdaniem rosyjski wywiad drastycznie zwiększa swoją aktywność i robi to w coraz bardziej wymyślny sposób.

Zachodnie służby twierdzą, że wykryły bardzo dużą aktywność rosyjskich cyberoperacji, które były prowadzone w taki sposób by wyglądały na inicjowane przez Iran. Cele znajdowały się głównie na Bliskim Wschodzie, ale także w Wielkiej Brytanii.

Inną, nową metodą Rosjan jest przenoszenie części swojej pracy na serwery amerykańskie. Dzięki temu FBI neutralizując te zagrożenia musi zmagać się z prawem obowiązującym w Stanach Zjednoczonych. Jest ono skonstruowane w taki sposób by zabezpieczać interesy obywateli USA i umożliwiać swobodę podejmowania działań wywiadowczych za granicą.

Nowe rosyjskie narzędzia to także szerokie wykorzystanie narzędzi szyfrowanych takich jak email Proton, płacenie lokalnym użytkownikom Facebooka za generowanie reklam zainfekowanych dezinformacją (w taki sposób omija się nowe ograniczenia serwisu dla cudzoziemców) czy zakładanie zagranicznych kont bankowych, z których kierowane są płatności finansujące działania w cyberprzestrzeni.

Źródło: The New York Times

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: