ROSJA STRACIŁA SATELITĘ WOJSKOWEGO NOWEJ GENERACJI

Rosyjski satelita wojskowy nowej generacji uległ zniszczeniu. Miał dać Rosjanom przewagę w kosmosie.

Rosja wystrzeliła na orbitę okołoziemską satelitę wojskowego „Kosmos 2491” w 2013 r. Jego możliwości pozostawały obszarem spekulacji. Uważa się, że był on częścią projektu „Nivelir”, którego celem było uzyskanie przewagi nad Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Kilka wystrzelonych satelit z serii Kosmos posiada zdolności manewrowania, zmieniania orbit i prawdopodobnie niszczenia instalacji państw trzecich. Jednak ich skuteczność mogą poddać w wątpliwość najnowsze amerykańskie informacje wywiadowcze, które wyciekły do mediów.

„Kosmos 2491” miał 23 grudnia 2019 r. rozpaść się w kosmosie po tym jak dokonał zmiany orbity z prędkością 1,5 m/s. Dyskusyjne jest czy stało się to przez przypadek czy po celowym samozniszczeniu? O sprawie poinformował Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian.

Do sprawy odniosło się również wojsko. Zgodnie z danymi pozyskanymi przez projekt Space Track realizowany przez siły powietrzne USA zaobserwowano na orbitach na wysokościach od 1329 do 1699 km dziesięć fragmentów uważanych za pozostałości satelity wojskowego „Kosmos 2491”.

Źródło: SpaceDaily.com

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: