SZEF MI5 LOBBUJE ZA HUAWEI. „WSPARCIE DLA PREMIERA”

Szef MI5 (brytyjskiego kontrwywiadu) poinformował media, że jest przekonany, iż dzielenie się danymi z Wielką Brytanią w ramach międzynarodowej współpracy wywiadowczej nie będzie zagrożone w przypadku decyzji Londynu o częściowym wykorzystywaniu technologii chińskiego Huawei w budowie sieci 5G.

Ostateczne stanowisko brytyjskich ministrów w sprawie Huawei było kilkakrotnie opóźniane po tym, jak do mediów wyciekła wstępna decyzja podjęta przez nich zeszłej wiosny, aby umożliwić chińskiej firmie dostarczanie elementów infrastruktury 5G o charakterze „nie rdzeniowym”.

Decyzję podjęto wtedy stosunkiem głosów 5 do 4 na zamkniętym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a o wyciek obwiniono ówczesnego sekretarza obrony Gavina Williamsona, który został następnie zdymisjonowany przez ówczesną premier Theresę May.

Rzadki przypadek publicznego komentarza szefa MI5 są interpretowane jako wsparcie dla premiera Borisa Johnsona, który prawdopodobnie przeciwstawi się amerykańskiemu lobbingowi ws. Huawei.

Źródło: The Guardian

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: