REUTERS POTAJEMNIE FINANSOWANY Z INICJATYWY BRYTYJSKIEGO WYWIADU

Brytyjski rząd potajemnie finansował Reuters w latach 60. i 70. na polecenie antyradzieckiej jednostki propagandowej powiązanej z brytyjskim wywiadem.

Przepływy pieniężne ukryto wykorzystując BBC do dokonywania płatności na rzecz agencji informacyjnej – informują o tym odtajnione dokumenty rządowe.

Pieniądze zostały wykorzystane na rozszerzenie zasięgu Reutersa na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej i „rozmyte” w prowadzonej rachunkowości poprzez zwiększenie opłat za sukskrypcyjnych.

Zakres wpływu rządy brytyjskiego na depesze Reutersa w zamian za przeznaczone na jego działanie środki nie jest jasny. Do tej sprawy nie odnoszą się ujawnione dokumenty z 1969 roku.

„Wiele organizacji z branży informacyjnej otrzymało jakąś formę subwencji państwa po drugiej wojnie światowej” – powiedział David Crundwell, rzecznik Reutera.

„Ale porozumienie z 1969 r. nie było zgodne z naszymi zasadami przejrzystości i nie zrobilibyśmy tego dzisiaj” – dodał.

Źródło: Reuters

Fot. Wikipedia

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: