BUŁGARIA UDERZA W TAJNĄ JEDNOSTKĘ ROSYJSKIEGO WYWIADU

Bułgarscy prokuratorzy postawili 23 stycznia br. zarzuty karne trzem członkom tajnego oddziału 29155 będącego częścią rosyjskiego wywiadu wojskowego.

To właśnie ta grupa odpowiada za nieudane próby: otrucia lokalnego handlarza bronią w Sofii, wywołania zamachu stanu w Czarnogórze tuż przed jej akcesją do NATO i zabójstwa Siergieja Skripala – oficera GRU, który podjął współpracę ze służbami brytyjskimi.

Zdaniem bułgarskiej prokuratury oskarżeni użyli trucizny fosforoorganicznej próbując „umyślnie zabić” handlarza bronią, Emiliana Gebreva, jego syna i dyrektora firmy, która do nich należy.

Choć ofiary przeżyły, użycie toksyny w samym sercu Sofii, stolicy Bułgarii, zagroziło życiu wielu ludzi – podała w oświadczeniu prokuratura generalna.

Śledztwo dziennikarzy The New York Times wykazało, że osoby zaangażowane w próbę zabicia Gebreva są członkiem jednostki 29155 działającej w ramach struktur wywiadu wojskowego Rosji, odpowiedzialnej za wywoływanie niepokojów w Europie, akcje likwidacyjne i dywersyjne. Najsłynniejszą z operacji jaką realizowała grupa była próba zabicia Siergieja Skripala, oficera GRU, który przeszedł na stronę brytyjską. Do tego celu użyto broni chemicznej Nowiczok opracowanej w czasach zimnej wojny w laboratoriach sowieckich. Wywołało to olbrzymie reperkusje międzynarodowe.

Zródło: The New York Times

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: