SAMOLOT SZPIEGOWSKI GRU PRZERZUCONY DO SYRII. „ZWIASTUN OFENSYWY”

Bliskowschodnie media informują, że zauważono rosyjski samolot szpiegowski TU-214 R zmierzający do Syrii. Zwykle jego obecność zwiastowała nasilenie walk.

TU-214 R to samolot rozpoznawczy znajdujący się na wyposażeniu rosyjskiego wywiadu wojskowego. Został zbudowany na bazie pasażerskiej maszyny TU-214 i w przyszłości ma zastąpić używane do dziś w rosyjskich siłach zbrojnych wysłużone samoloty Ił-20.

TU-214 R był widywany nad ukraińskim Donbasem w trakcie prowadzonych tam walk rosyjsko – ukraińskich. W Syrii jego obecność pomiędzy 2016 a 2020 r. zwykle poprzedzała ofensywy sił rządowych.

Samolot dzięki specjalistycznemu wyposażeniu wykrywa m.in. bunkry i umocnienia znajdujące się pod ziemią lub ukryte dzięki zastosowaniu systemów maskujących.

Obecnie dzięki wsparciu Rosji i Iranu reżim syryjski odzyskał kontrolę nad większością terytorium kraju. Walki koncentrują się w prowincji Idlib – ostatniej opierającej się władzy Baszara al-Asada.

Fot. Wikipedia

Zródło: almasdarnews.com

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: