BRYTYJSKI KOMPROMIS WOKÓŁ HUAWEI I SIECI 5G

Brytyjska Rada Bezpieczeństwa Narodowego zatwierdziła we wtorek użycie sprzętu od „dostawców wysokiego ryzyka”, takich jak chińska firma Huawei, na potrzeby rozbudowy sieci 5G. Ograniczono jednak dostęp takich podmiotów do „rdzeniowych” elementów infrastruktury krytycznej.

„Dostawcy wysokiego ryzyka” będą również podlegać ścisłym ograniczeniom, w tym wykluczeniu możliwości prowadzenia prac we wrażliwych lokalizacjach takich jak bazy wojskowe.

Rząd Wielkiej Brytanii nałożył również 35-procentowy limit na udział firm takich jak Huawei w budowie „nierdzeniowych” elementów sieci 5G. Zinterpretowano to jako próbę uspokojenia Stanów Zjednoczonych, które próbują blokować poczynania chińskich firm.

W połowie stycznia br. Szef MI5 (brytyjskiego kontrwywiadu) poinformował media, że jest przekonany, iż dzielenie się danymi z Wielką Brytanią w ramach międzynarodowej współpracy wywiadowczej nie będzie zagrożone w przypadku decyzji Londynu o częściowym wykorzystywaniu technologii chińskiego Huawei w budowie sieci 5G.

Ostateczne stanowisko brytyjskich ministrów w sprawie Huawei było kilkakrotnie opóźniane po tym, jak do mediów wyciekła wstępna decyzja podjęta przez nich zeszłej wiosny, aby umożliwić chińskiej firmie dostarczanie elementów infrastruktury 5G o charakterze „nie rdzeniowym”.

Decyzję podjęto wtedy stosunkiem głosów 5 do 4 na zamkniętym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, a o wyciek obwiniono ówczesnego sekretarza obrony Gavina Williamsona, który został następnie zdymisjonowany przez ówczesną premier Theresę May.

Źródło: BBC

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: