NIEMCY: NOWE DOWODY WS. WSPÓŁPRACY HUAWEI Z CHIŃSKIM WYWIADEM

Huawei, wiodący producent sprzętu telekomunikacyjnego, zaprzeczył w środę (29 stycznia) doniesieniu prasowym, w których twierdzono, że niemiecki rząd jest w posiadaniu nowych dowodów na współpracę tej firmy z chińskim wywiadem.

„Huawei Technologies nigdy nie zrobi nic, aby zagrozić bezpieczeństwu sieci i danych swoich klientów” – poinformowała chińska firma w odpowiedzi na raport dziennika Handelsblatt.

„Artykuł Handelsblatt powtarza stare, bezpodstawne zarzuty, nie podając żadnych konkretnych dowodów” – czytamy w oświadczeniu koncernu.

„Pod koniec 2019 r. USA przekazały niemieckiemu rządowi informacje wywiadowcze, potwierdzające, że Huawei współpracuje z chińskimi organami bezpieczeństwa” – podał Handelsblatt.

Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec oświadczyło, że nie komentuje dokumentów wewnętrznych ze względów politycznych.

Rząd Niemiec jest podzielony co do tego, czy sprzęt Huawei stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa największej gospodarki w Europie.

We wtorek Wielka Brytania postanowiła wykluczyć Huawei z budowy „rdzeniowych” elementów sieci 5G i ograniczyć wkład chińskiej firmy do 35 proc. realizowanej infrastruktury.

Unia Europejska opublikowała w środę wytyczne, zgodnie z którymi kraje członkowskie mogą ograniczyć lub zakazać współpracy z „dostawcami wysokiego ryzyka”. Rekomenduje się jednak by nie wyróżniać konkretnej firmy bądź kraju.

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: