PRECEDENSOWY WYROK: POLICJANT POZA SŁUŻBĄ. „PRZEKROCZENIE UPRAWNIEŃ”

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia 30 stycznia 2020 roku wydał precedensowy wyrok w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza, który stosował przemoc wobec uczestnika legalnej i pokojowej (chociaż źle widzianej przez partię rządzącą) demonstracji.

Uczestnik protestu przeciwko przemarszowi neofaszystów przez ulice Warszawy 1 sierpnia 2017 roku, w trakcie rozmowy z policjantem – Krzysztofem S. – został przez niego uderzony w brzuch, a następnie przewrócony i skuty kajdankami.

Interwencja policjanta była nieuzasadniona, ponieważ demonstracja była pokojowa i nie było żadnego powodu, żeby uznać ją za nielegalną. Wręcz przeciwnie, rzeczywistym powodem do interwencji powinno być zachowanie uczestników marszu ONR, którzy posługiwali się zabronionymi przez prawo symbolami, oraz wznosili dyskryminujące (a więc również zabronione przez prawo) hasła.

Tymczasem funkcjonariusz, najprawdopodobniej wykonując polecenie przełożonego, w sposób nieuzasadniony zastosował środki przymusu bezpośredniego, a więc popełnił przestępstwo z art. 231 kk (czyli przekroczenie uprawnień). Został za to skazany, na razie nieprawomocnie, na dwa miesiące pozbawienia wolności, w zawieszeniu na dwa lata oraz 5-letni zakaz wykonywania zawodu policjanta.

Przepisy artykułu 231 kk dotyczą wszystkich funkcjonariuszy publicznych. A zasłanianie się wykonywaniem polecenia przełożonego nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla funkcjonariuszy. Warto pamiętać, że we wszystkich służbach obowiązują przepisy, które nakładają obowiązek odmowy wykonania rozkazu w przypadku, gdy może on prowadzić do popełnienia przestępstwa.

W przypadku policji jest to art. 58 ustawy o policji, w służbach specjalnych to art. 79 ustawy o ABW i AW, art. 71 ustawy o CBA i w przypadku służb wojskowych paragraf 23 Regulaminu Ogólnego Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Oprócz żołnierzy, którzy mogą żądać, w razie wątpliwości, wydania rozkazu na piśmie (również na podstawie par. 23 Regulaminu), nie ma przepisów jasno precyzujących prawo do podobnego zachowania przez funkcjonariuszy. Jednakże żądanie wydania polecenia na piśmie jest (albo przynajmniej było) tolerowane w pragmatyce służbowej większości służb.

Fot. Katarzyna Pierzchała/ za Obywatele.news

Więcej o wyroku na stronie Obywatele News.

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: