FRANCUSKI FRONT NARODOWY: ROSJANIE ŻĄDAJĄ ZWROTU POŻYCZKI

Rosjanie zażądali zwrotu pożyczki od skrajnie prawicowego ugrupowania Front Narodowy działającego we Francji.

Rosyjska firma działająca w branży lotniczej, która nie zamierza ujawniać swoich danych, pozwała partię polityczną Front Narodowy kierowaną przez Marine Le Pena. Chodzi o odzyskanie 10,8 mln dolarów jakie w formie pożyczki zostały przekazane ugrupowaniu na potrzeby prowadzonej w 2014 r. kampanii wyborczej. Pierwsza rozprawa w tej sprawie zaplanowana jest na 2 czerwca w moskiewskim miejskim sądzie arbitrażowym.

Le Pen znana jest z krytyki Unii Europejskiej, fascynacji Rosją, podkreślenia konieczności współpracy z tym krajem i zniesienia sankcji jakie nałożył na niego Zachód.

Kreml stara się wpływać na kraje europejskie poprzez partie skrajnie prawicowe (tzw. „Putintern” stanowiący odwrócenie koncepcji Kominternu funkcjonującego w czasach zimnej wojny). Wspiera je, a także oddziałuje poprzez fałszywą atrybucję konserwatyzmu jakim rzekomo ma się charakteryzować Rosja w przeciwieństwie do „zgniłego Zachodu”.

Źródło: rferl.org

Fot. kremlin.ru

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: