KOLEJNE STRATY ROSYJSKIEGO WYWIADU W SYRII

W sobotę, 1 lutego, co najmniej czterech przedstawicieli rosyjskiego wywiadu wojskowego straciło życie w Syrii. Informację podał portal Conflict Intelligence Team (CIT) monitorujący działalność wojskową Rosji.

Prawdopodobnie Rosjanie zostali zastrzeleni przez rebeliantów toczących walkę z siłami rządowymi z Damaszku wspieranymi przez władze w Moskwie i Teheranie. Reżim Baszara al-Asada dzięki oddziałom rosyjskim i irańskim odzyskał kontrolę nad niemal całym krajem nie licząc prowincji Idlib.

Pojazd, którym jechali Rosjanie najechał na minę i choć mieli przeżyć eksplozję to jednak zostali zastrzeleni. Pojawiają się jednak również informacje sugerujące, że zginęli w wyniku ostrzału moździerzowego.

Ani rosyjskie służby specjalne, ani Ministerstwo Obrony nie potwierdziło rewelacji (CIT). Do tej pory Rosja potwierdziła śmierć 116 swoich żołnierzy i oficerów wywiadu w Syrii. W tym kraju operuje jednak także duża liczba prywatnych najemników wojskowych pochodzenia rosyjskiego, mimo że prawo Federacji nie przewiduje możliwości funkcjonowania zatrudniających ich firm. Najsłynniejszym oddziałem działającym w taki sposób na terenie państwa syryjskiego jest tzw. Grupa Wagnera.

Źródło: Conflict Intelligence Team

Fot. Wikipedia

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: