ROSJA UDERZA W AMERYKAŃSKIE SATELITY SZPIEGOWSKIE

Rosyjsko – amerykańska rywalizacja kosmiczna wkracza w nowy etap. Gra toczy się o dominację o orbitę ziemską. 

Rosyjski satelita o nazwie „Kosmos 2542”, wystrzelony w listopadzie 2019 r., zsynchronizował swoją orbitę z amerykańskim satelitą szpiegowskim “USA 245”, który jest operacyjny od 2013 r. Astronomowie – hobbyści, którzy zaobserwowali to zjawisko zastanawiają się czy to element rosnącej militaryzacji kosmosu?

Rosyjskie satelity serii „Kosmos” są częścią projektu „Nivelir”, którego celem jest uzyskanie przewagi nad Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Posiadają one zdolności manewrowania, zmieniania orbit i prawdopodobnie niszczenia instalacji państw trzecich.

Warto przypomnieć, że w grudniu 2019 r. satelita „Kosmos 2491” uległ zniszczeniu po tym jak dokonał zmiany orbity z prędkością 1,5 m/s. Dyskusyjne jest, czy stało się to przez przypadek czy po celowym samozniszczeniu? Być może ta sprawa jest powiązana z działaniami satelity „Kosmos 2542” i służy neutralizacji amerykańskich instalacji szpiegowskich na orbicie okołoziemskiej? Jeśli tak to takie możliwości wydają się nadal ograniczone.

Źródło: Forbes

Fot. NASA

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: