US NAVY POLUJE NA „CZERWONY PAŹDZIERNIK”. POWRÓT ZIMNEJ WOJNY

US Navy spędziła kilka tygodni na przeszukiwaniu Atlantyku u wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu najnowocześniejszego rosyjskiego okrętu podwodnego.

Siewierodwińsk to jednostka projektu 885 o bardzo niskiej akustyce, trudno wykrywalna, która przenosi na swoim pokładzie do 40 pocisków systemu Kalibr.

Okręt został dostrzeżony kilkaset mil od wschodniego wybrzeża USA po czym zniknął.

Amerykańska marynarka wojenna podjęła wielotygodniowe poszukiwania Siewierodwińska z wykorzystaniem jednostek nawodnych i podwodnych, samolotów rozpoznawczych oraz bezzałogowców. Mimo to jak na początku lutego poinformowała prasa – operacja nie przyniosła pożądanego skutku.

Zaniepokojenie Waszyngtonu wynika z możliwości wykorzystywania pocisków systemu Kalibr do przenoszenia głowic jądrowych. Ich skuteczność potwierdziły próbne strzelania Flotylli Kaspijskiej na cele w Syrii.

Z perspektywy amerykańskiej obecność broni masowego rażenia kilkaset mil od wybrzeży USA to brak czasu na reakcję na ewentualne wrogie działania Rosji prowadzone przy wykorzystaniu wyrzutni z jednostek takich jak Siewierodwińsk.

Źródło: Daily Mail/własne

Fot. Wikipedia/ uroczystość wodowania Siewierodwińska

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: