NORWESKI WYWIAD: ROSJA I CHINY WIĄŻĄ SIĘ TRWAŁYM SOJUSZEM

Norweski wywiad wojskowy (Etterretningstjenesten) przedstawił coroczny raport dotyczący bieżących wyzwań w zakresie bezpieczeństwa. Szef służby, generał Morten Haga Lunde, podczas zorganizowanej z tego powodu konferencji prasowej wskazał na Chiny i Rosję jako największe zagrożenia zewnętrzne dla Królestwa Norwegii.

„Rosyjskie i chińskie służby wywiadowcze stanowią coraz większe wyzwanie (…) Reżimy rosyjski i chiński różnią się od siebie, ale oba zmierzają w bardziej autorytarnym kierunku” – powiedział Lunde.

„Oba kraje [Rosja i Chiny – przyp. red.] mają systemy polityczne mocno wpływające na sferę państwową i prywatną (…) Rozróżnienie działań prywatnych i państwowych nie ma sensu z perspektywy oceny bezpieczeństwa Norwegii” – dodał szef norweskiej „wojskówki”.

Generał Lunde prezentując coroczny raport służby, którą nadzoruje sięgnął także po bardziej szczegółowe przykłady działań zagrażających bezpieczeństwu państwowemu, których źródłem są Rosja i Chiny. Przede wszystkim wskazał na rosnącą aktywność rosyjską w Arktyce. Wojskowy podkreślił, że ćwiczenia o kryptonimie „Morska tarcza” prowadzone na akwenach Dalekiej Północy przez Rosjan były największe od trzydziestu lat. Wzrasta także liczba instalacji militarnych wznoszonych przez Rosję w Arktyce, ostatnio na Ziemi Franciszka Józefa, gdzie przywrócono obecność wojskową w dawnej sowieckiej bazie. Rośnie także liczba patroli okrętów podwodnych uzbrojonych w głowice jądrowe etc. Lunde podkreśla, że wszystko to odczytywane jest przez Norwegię jako rosnący nacisk.

Szef Etterretningstjenesten odniósł się również do Chin. Jego zdaniem udział Huawei w budowie sieci 5G zwiększa chińskie zdolności wywiadowcze m.in. w zakresie gromadzenia danych.

Norweski wywiad wojskowy prognozuje zbliżenie polityczne na linii Moskwa-Pekin i daleko idącej współpracy np. w Arktyce, na którą Państwo Środka spogląda z rosnącym zainteresowaniem. Wynika to nie tylko z obfitowania tych obszarów w cenne surowce, ale także kontroli tworzących się tam szlaków wodnych przez Rosję dysponującą imponującą liczbą lodołamaczy. To jedyne miejsce na morzach, w którym nie dominuje US Navy.

Źródło: Raport Etterretningstjenesten

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: