FACEBOOK BLOKUJE KONTA POWIĄZANE Z ROSYJSKIM WYWIADEM

Facebook poinformował w środę (12 lutego), że zawiesił sieć kont wykorzystywanych przez rosyjski wywiad wojskowy do rozsiewania w Internecie fałszywych narracji atakujących Ukrainę i inne kraje Europy Wschodniej.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony nie komentuje sprawy. Moskwa uprzednio zaprzeczyła ustaleniom specjalnego prokuratora USA Roberta Muellera, że korzystała z kont mediów społecznościowych, próbując wpłynąć na wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

Szef polityki bezpieczeństwa cybernetycznego na Facebooku, Nathaniel Gleicher, powiedział, że najnowsza rosyjska operacja dezinformacyjna wykorzystywała ponad 100 kont na Facebooku i Instagramie w celu stworzenia profili fałszywych osób, często udających dziennikarzy w wybranych krajach.

Profile powiązane z rosyjskim wywiadem kontaktowały się z lokalnymi mediami i politykami, podsuwając im fałszywe historie na temat podziałów politycznych, zarzutów korupcyjnych, napięć etnicznych na półwyspie krymskim czy też zestrzelenia malezyjskiego samolotu na Ukrainie w 2014 r.

Naukowcy z firmy analitycznej Graphika zajmującej się mediami społecznościowymi, którzy analizowali podejrzane konta przed ich zawieszeniem przez Facebook, powiedzieli, że większość działań jakie podejmowały pochodzi z 2016 i 2017 r., choć niektóre były aktywne również w tym roku.

Rosyjska sieć nie zgromadziła więcej niż kilku tysięcy obserwujących, ale była w stanie opublikować artykuły w niektórych lokalnych mediach – powiedział Ben Nimmo, szef działu badań Graphiki.

Źródło: The Moscow Times

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: