BIAŁEK: POLSKI WĄTEK CRYPTO AG. CIA I BND PODSŁUCHAŁY 120 PAŃSTW

CIA i BND szpiegowały 150 państw za pomocą przykrywkowej firmy Crypto AG. Sprawa ma polski wątek.

W ostatnich dniach światowe media obiegła informacja, że amerykańska CIA i niemieckie BND przez kilkadziesiąt lat szpiegowały inne państwa przy pomocy urządzeń szwajcarskiej firmy Crypto AG (w zasadzie przedsiębiorstwo to było tzw. firmą przykrycia tych agencji wywiadu). Okazuje się, że sprawa ma polski wątek…

Sensacyjne ustalenia pochodzą z dziennikarskiego śledztwa opublikowanego przez amerykański dziennik “Washington Post” oraz niemiecką telewizję publiczną ZDF. Ofiarami akcji szpiegowskiej mogło paść nawet 120 krajów. Operacja CIA i BND oficjalnie trwała do połowy lat 90-tych kiedy z Crypto AG wycofała się niemiecka służba. Dzięki informacjom zdobytym w ramach opisanych działań pozyskano szereg istotnych informacji szczególnie w okresie zimnej wojny.

To ciekawa historia, w kontekście której analitycy ABW powinni ponownie zerknąć w materiały tzw. sprawy pana Piotra Filipczyńskiego znanego jako Peter Vogel. O jego losach, osoby skazanej za zabójstwo w PRL, która w niecodziennych okolicznościach wyjechała z Polski w 1983 r. i po latach, odnalazła się w Szwajcarii jako Peter Vogel – członek zarządu Coutts Bank, media rozpisywały się dość szczegółowo.

Losy Petera Vogla zostały pierwotnie odtworzone przez ABW w ramach zainteresowania służby Markiem Dochnalem i śledztwa związanego z korupcją, praniem pieniędzy i szpiegostwem na przełomie 2004 i 2005 r. Niestety w wyniku przecieku do mediów w trakcie prac Komisji ds. PKN Orlen a później przejęcia materiałów przez CBA (2006 r.), skuteczna realizacja sprawy stała się niemożliwa.

Niezależnie od powyższego, służby kontrwywiadu (ABW i SKW) powinny obecnie zwrócić uwagę na fakt, również szeroko opisywany przez media, że Peter Vogel na początku lat 90-tych był przedstawicielem koncernu Crypto AG, który zlecił mu umożliwienie wejścia na polski rynek ze swoimi urządzeniami.

Co więcej Crypto AG interesowało się wąskim obszarem – MSZ, UOP i MON. Powyższe ustalenia i stosowna retrospektywna analiza pozwoli być może lepiej ocenić obecny stan bezpieczeństwa krajowych systemów teleinformatycznych, służących do przetwarzania informacji niejawnych. Dodatkowym zyskiem, może być również lepsze zrozumienie kariery pana Petera Vogla.

Paweł Białek: oficer Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w randze pułkownika. W latach 2007-2012 zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od 1991 roku pełnił służbę w Urzędzie Ochrony Państwa, a następnie w ABW. 4 grudnia 2007 roku został mianowany na stanowisko zastępcy szefa ABW. Po odejściu z ABW na początku kwietnia 2012 został wysokim urzędnikiem w Ministerstwie Skarbu i zasiada w radach nadzorczych spółek skarbu państwa: KGHM-ie i Orlenie. W latach 2013-2016 był dyrektorem Biura Inwestycji w PERN SA, odpowiedzialnym min. za budowę Terminalu Naftowego w Gdańsku.

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: