DUBLIN NOWĄ “STOLICĄ” ROSYJSKIEGO WYWIADU?

Irlandzkie służby podejrzewają, że Rosja może stworzyć w Irlandii swoją regionalną bazę, z której będą prowadzone operacje wywiadowcze. Powodów jest kilka.

Rosja wysłała swoich oficerów wywiadu do Irlandii w celu dokładnego zlokalizowania słabych punktów infrastruktury światłowodowej łączącej Europę z Ameryką. Wzbudziło to obawy, że Rosjanie mogą w przyszłości podjąć działania dywersyjne, które uszkodzą komunikację pomiędzy państwami Zachodu. Jak podkreśla The Times nie chodzi tu jedynie o przekazywanie informacji, ale również funkcjonowanie bankowych systemów transakcyjnych etc.

Irlandzkie służby uważają ponadto, że rosyjscy oficerowie to przedstawiciele wywiadu wojskowego, który mocno zaktywizował się w Europie Zachodniej czego wymownym przykładem była próba otrucia Siergieja Skripala. Należał on do GRU i przeszedł na stronę brytyjską.

Dziś rosyjska służba interesuje się Irlandią i chce tam stworzyć regionalną bazę dla operacji wywiadowczych. Sprzyja temu niski reżim kontrwywiadowczy w tym kraju, a także obecność technologicznych gigantów globalnych w Dublinie i wspomniana już kwestia światłowodów.

Źródło: The Times

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: