SZWAJCARIA: BEZPRECEDENSOWE SKAZANIE ROSYJSKIEGO SZPIEGA

Sąd skazał w styczniu br. oficera rosyjskiego wywiadu, który realizował zadanie na terenie Konfederacji Szwajcarskiej. To bezprecedensowy wyrok.

Zgodnie z informacjami niemieckiej gazety Sonntagszeitung, na którą powołuje się SwissInfo.ch, w lipcu 2019 r. szwajcarscy policjanci zatrzymali w Genewie mężczyznę, który poruszał się samochodem z fałszywymi tablicami rejestracyjnymi. W pojeździe znajdowało się sześć telefonów komórkowych, aparat fotograficzny, laptop i dron.

Po kilku miesiącach dochodzenie prokuratura krajowa wykazała, że mężczyzna był rosyjskim szpiegiem. W styczniu br. skazano go na sześciomiesięczny wyrok więzienia za szpiegostwo, bez publicznego procesu. Areszt wliczono oskarżonemu w poczet kary, został więc zwolniony.

Krótki czas trwania dochodzenia i bardzo łagodna kara budzą podejrzenia, że prokurator chciał zamknąć sprawę tak szybko i cicho, jak to tylko możliwe, aby nie narażać na szwank relacji dyplomatycznych Szwajcarii i Rosji.

Rosyjski szpieg, którego zatrzymano miał za zadanie szpiegować dysydentów lub oligarchów, którzy nie popierają władz w Moskwie. Zdaniem Sonntagszeitung był oficerem wywiadu cywilnego.

Wyrok jest bezprecedensowy. Do tej pory Szwajcaria unikała spraw sądowych dotyczących rosyjskich szpiegów.

Źródło: SwissInfo.ch

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: