ROSYJSKI WYWIAD WYKONAŁ UDERZENIE CYBERNETYCZNE W GRUZJĘ

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Gruzja zarzuciły rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu wykonanie szeregu „znaczących cyberataków” na Gruzję w październiku 2019 r.

Po raz pierwszy rząd Borisa Johnsona w tak otwarty sposób skrytykował Rosję – to zdaniem mediów znak, że Wielka Brytania nie złagodzi swojego podejścia do Kremla niemal dwa lata po ataku na Siergieja Skripala, byłego oficera GRU, który przeszedł na stronę brytyjską.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Zjednoczonego Królestwa uważa „z najwyższym prawdopodobieństwem”, że rosyjski wywiad wojskowy stał za niedawną operacją cybernetyczną na Kaukazie.

28 października 2019 r. dokonano ataku na rządowe, biznesowe i informacyjne strony internetowe w Gruzji, w tym biura prezydenta i dwóch prywatnych stacji telewizyjnych. Sparaliżowane witryny wyświetlały zdjęcie byłego gruzińskiego prezydenta Michaiła Saakaszwilego.

Dominic Raab, sekretarz spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, nazwał atak „lekkomyślnym i bezczelnym”. Powiedział, że to „całkowicie niedopuszczalne”.

„Rząd rosyjski ma wyraźny wybór: kontynuować agresywne zachowania wobec innych krajów lub stać się odpowiedzialnym partnerem, który przestrzega prawa międzynarodowego” – powiedział Raab w oświadczeniu wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wtórował mu sekretarz stanu USA, Mike Pompeo.

Brytyjczycy i Amerykanie zidentyfikowali konkretny program, za pomocą którego dokonano ataku na Gruzję. Wszystkie ślady wskazują, że pochodzi on z cybernetycznej jednostki 74455 rosyjskiego wywiadu wojskowego. Jest ona również znana jako grupa Sandworm, BlackEnergy Group czy też VoodooBear. W 2017 r. dokonała ona ataków cybernetycznych na Ukrainę.

Źródło: Sky News

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: