BĘDZIE ŚLEDZTWO SZWAJCARSKICH WŁADZ WS SPÓŁKI CRYPTO AG

Federalny Departament Finansów Szwajcarii złożył doniesienie do prokuratury w reakcji na artykuły sugerujące, że wiodący producent sprzętu kryptograficznego z siedzibą w Szwajcarii, został kilkadziesiąt lat temu, potajemnie przejęty przez podmioty zależne od CIA.

Wśród klientów firmy odnajdujemy nazwy 120 państw na całym świecie. W ubiegłym miesiącu, The Washington Post i niemiecka telewizja ZDF ujawniły, że Crypto AG była przykrywką dla działalności amerykańskiego wywiadu.

CIA w ścisłej współpracy z niemiecką Federalną Służbą Wywiadowczą (BND) potajemnie nabyły szwajcarską spółkę w 1950 roku. Sprawę przez wiele lat udało się utrzymać w tajemnicy, ponieważ sowicie wynagrodzono większość kadry zarządzającej Crypto AG, kupując ich lojalność i milczenie.

Operacja wywiadowcza RUBICON miała umożliwić USA i RFN szpiegowanie ściśle tajnej łączności rządowej kilku kluczowych, dla ówczesnego porządku świata, państw, w tym sojuszników. Chodzi między innymi o rządy: Austrii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale nie tylko.

Ujawnienie tych informacji wstrząsnęło szwajcarską opinią publiczną i wprowadziłow zakłopotanie szwajcarski rząd, który zadecydował się sięgnąć po środki prawne.

Urzędnicy twierdzą, że zostali wprowadzeni w błąd, co do rzeczywistego beneficjenta udziałów w Crypto AG. To z kolei rzutuje na niezbędne zgody przy eksporcie specyficznych produktów spółki.

Niezależnie od działań rządu oczekuje się także, że szwajcarski parlament uruchomi własne dochodzenie w sprawie domniemanego spisku godzącego w interesy Szwajcarii.

Sprawa może być o tyle interesująca, że pierwsze informacje na temat „nieformalnych” udziałowców Crypto AG pojawiły się już w latach 80’ ubiegłego wieku. Szwajcarscy politycy są przekonani, że tamtejsze służby od dawna miały świadomość kto de facto kontroluje spółkę, ale zachowały tę wiedzę dla siebie, być może czerpiąc z tego korzyści.

Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: