IRAŃSKA APLIKACJA DO WALKI Z KORONAWIRUSEM MOŻLIWYM NARZĘDZIEM SZPIEGOWSKIM

Irańska aplikacja opracowana przez rząd mająca w założeniu wspomóc w koordynowaniu reakcji kraju na epidemię SARS-CoV-2 została usunięta przez Google w związku z możliwością wykorzystywania jej do śledzenia obywateli.

Aplikacja o nazwie AC19 została stworzona kilka dni temu przez irańskie Ministerstwo Zdrowia, a jej oficjalny „start” został ogłoszony SMS-em wysłanym przez rząd irański do każdego abonenta telefonu komórkowego w kraju. Wiadomość tekstowa zachęcała obywateli do pobrania aplikacji za pośrednictwem specjalnej strony internetowej lub zewnętrznych sklepów z aplikacjami, w tym Google Play Store. Od tego czasu zrobiły to miliony.

Głównym celem AC19 miała być pomoc w koordynowaniu ogólnokrajowej reakcji na koronawirusa w kraju. Tu warto przypomnieć, że Iran ma stosunkowo duży problem z epidemią. Użytkownicy aplikacji mogą zarejestrować się przy użyciu unikalnego numeru telefonu i ustalić, czy objawy grypopodobne przypominają objawy SARS-CoV-2. Twórcy aplikacji twierdzą, że może to pomóc w powstrzymaniu zalania lokalnych szpitali w całym kraju, które są już przytłoczone.

Jednak niektórzy użytkownicy wyrazili obawy, że aplikacja żąda również dostępu do danych geolokalizacyjnych użytkowników w czasie rzeczywistym, które następnie przechowuje w zdalnych bazach danych. Jak podaje serwis informacyjny ZDNet, niektórzy oskarżają rząd w Teheranie o korzystanie z aplikacji AC19 w celu śledzenia ruchów obywateli. Ekspert, z którym ZDNet skonsultował się w celu zbadania szczegółów technicznych aplikacji, powiedział, że nie wydaje się, aby zawierała funkcje tego typu. Warto jednak podkreślić, że firma, która stworzyła aplikację do walki z koronawirusem wcześniej tworzyła aplikacje, które według ZDNet były używane przez irańskie służby wywiadowcze.

Aplikacja jest nadal dostępna za pośrednictwem witryn rządowych Iranu oraz stron aplikacji innych niż Google.

Źródło: Intel News
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: