COVID-19: IZRAEL DOŁĄCZA DO IRANU I CHIN, ŚLEDZĄC SMARTFONY OBYWATELI

„Wszystkie środki zostaną wykorzystane do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa” zapowiedział 14 marca izraelski premier Benjamin Netanyahu „w tym środki technologiczne, środki cyfrowe i inne środki, które do dziś wykorzystywane w odniesieniu do cywilów”.

Jak informowaliśmy w naszym wczorajszym materiale, oznacza to, że Izrael uruchomi teraz cybertechnologię „zwykle używaną do walki z terroryzmem” w celu egzekwowania kwarantanny. Shin Bet będzie aktywnie śledzić obywateli poprzez geolokalizację ich telefonów komórkowych i, jak można założyć, będzie budować bazę danych dot. tego, gdzie i kiedy dane osoby się znajdowały. Te same dane wywiadowcze można również wykorzystać do ustalenia, kto jeszcze znajdował się w pobliżu danego pacjenta na osi czasu, ustalając potencjalne infekcje.

W kwestii Iranu, 7 marca irański rząd rozpoczął kampania informacyjną mającą na celu nakłonienie obywateli do pobrania aplikacji, która pomogłaby w zdiagnozowaniu koronawirusa. Aplikacja ta rejestruje urządzenie, zbierając dane kontaktowe i lokalizacyjne. Co istotne została ona usunięta ze sklepu Google już 2 dni po jej uruchomieniu.

Jak wskazują informatycy, irańska aplikacja: „Oprócz dokładnej lokalizacji użytkownika wysyła również informacje dodatkowe takiej jak numer telefonu komórkowego, płeć, imię, wzrost i wagę, z powrotem na serwer programisty”. Ponadto, jak wynika z kodu źródłowego „aplikacja została opracowana przez tę samą grupę, która opracowała aplikacje do przesyłania wiadomości Talagram i Hotgram – oba podobno opracowano dla rządu irańskiego”.

Jednak mówiąc o pełnej inwigilacji, żaden kraj nie może się równać Chinom. Śledzenie telefonu to tylko jeden ze środków, do którego można dodać także rozpoznawanie twarzy, a nawet drony do monitorowania populacji. Chiny zmusiły również swoich obywateli do zainstalowania oprogramowania na smartfonach, „dyktując, czy powinni zostać poddani kwarantannie, czy też wpuszczeni do metra, centrów handlowych i innych miejsc publicznych”.

W związku z coraz większą ilością zarażonych osób, nie będzie zaskakującą informacją, jeśli tego rodzaju środki zostaną zastosowane także przez się na inne kraje.

Źródło: Forbes
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: