LITWA: ROSYJSKIE OPERACJE W CIENIU KORONAWIRUSA

Rosyjski wywiad intensyfikuje swoje działania podczas pandemii koronawirusa. Celem jest internet i przestrzeń informacyjna.

„Obecnie monitorujemy podwyższoną aktywność rosyjskich instytucji wywiadowczych” – oświadczył prezydent Litwy Gintanas Nausėda po spotkaniu z Dariusem Jauniškisem, dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego.

„Ponieważ możliwości tradycyjnego gromadzenia danych wywiadowczych są znacznie ograniczone z powodu pandemii koronawirusa, nacisk rosyjskiego wywiadu został położony na internet. Zmiana reżimu pracy na zdalny zwiększa naszą podatność na takie działania” – dodał Nausėda.

Prezydent Litwy zwrócił również uwagę na ostatnie kampanie dezinformacyjne wymierzone w państwo litewskie.

„W tym roku zhakowano kilka serwisów informacyjnych na Litwie, aby popularyzować fałszywą historię, w której twierdzono, że oficer wojskowy USA jest odpowiedzialny za przywleczenie koronawirusa na Litwie (…) Litewskie służby wywiadowcze zauważyły ​​wzmożone próby podważenia zaufania publicznego do instytucji rządowych” – podkreślił Nausėda, a wtórował mu szef kontrwywiadu.

„Uważam, że musimy bardzo uważnie monitorować sieć i rejestrować wszystkie negatywne wypowiedzi lub próby wpłynięcia na naszą opinię publiczną i poddania w wątpliwość decyzji rządu i prezydenta” – stwierdził Jauniškis.

„Nie powinniśmy wykluczać możliwości zwiększenia ataków cybernetycznych i informacyjnych wymierzonych w Litwę” – dodał dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego.

Źródło: lrt.lt

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: