SAUDYJCZYCY MASOWO INWIGILOWANI PODCZAS PODRÓŻY ZAGRANICZNYCH

Obywatele Arabii Saudyjskiej są masowo inwigilowani przez swoje służby gdy przebywają zagranicą. Narzędzie pozwalające na takie praktyki było wykorzystywane do śledzenia zamordowanego dziennikarza Jamala Khashoggie’ego.

SS7 (Signaling System 7) to zestaw protokołów wykorzystywanych przez globalnych operatorów telekomunikacyjnych, które pozwalają na koordynację połączeń i wiadomości pomiędzy różnymi sieciami. To dzięki nim polski klient T-mobile może dodzwonić się do amerykańskiego abonenta Verizon.

Jak podkreślają eksperci: podatności SS7 pozwalają licznym służbom specjalnym na podsłuchiwanie własnych obywateli przebywających za granicą, a także precyzyjne namierzanie ich lokalizacji.

Jak informuje Tech Crunch był to jeden ze sposobów inwigilacji zamordowanego przez wywiad saudyjski dziennikarza Jamala Khashoggie’ego. Dziś te metody nadal są z powodzeniem stosowane – podkreśla branżowy portal zajmujący się bezpieczeństwem cyfrowym.

O skali tych działań świadczą najnowsze doniesienia The Guardian, którego dziennikarze pozyskali pamięć podręczną z milionami rekordów dotyczących danych geolokalizacyjnych obywateli Arabii Saudyjskiej.

Mimo rosnących wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa SS7 – do dziś nie zrobiono nic by określić skalę nieprawidłowości i je zniwelować.

Źródło: Tech Crunch, The Guardian

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: