CIA: CHINY UKRYWAJĄ PRAWDĘ O KORONAWIRUSIE

Według agencji Reutersa amerykańskie agencje wywiadowcze skupiają się obecnie na gromadzeniu i analizie danych dotyczących pandemii koronwirusa. Jednak w przypadku Chin, Iranu, Korei Północnej i Rosji napotykają na trudności.

Cztery z wymienionych krajów są uważane przez służby z USA za “twarde orzechy do zgryzienia”. Wynika to z ich autorytarnego charakteru, kontroli społeczeństw, zamkniętego kręgu decyzyjnego.

Tymczasem jak podkreślają źródła Reutersa “dokładna ocena danych dotyczących koronawirusa w tak istotnych krajach jak Chiny, Iran, Korea Północna czy Rosja moje mieć zasadniczy wpływ dla prawidłowej oceny ryzyka i tworzenia modeli ewentualnościowych dla innych rządów”. Dziś jej ocena wydaje się niemożliwa.

Np. Korea Północna twierdzi, że na jej obszarze nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa. Jednocześnie jej władze zwróciły się do międzynarodowych agencji pomocowych o dostawy jednorazowych maseczek czy zestawów testów wykrywających chorych.

Według Reutersa amerykańskie służby pozostają sceptyczne wobec chińskich informacji o braku nowych krajowych przypadków zachorowań. Ich zdaniem władze w Pekinie nie opanowały epidemii i prowadzą wojnę informacyjną, której celem jest zabezpieczenie systemu politycznego przed wstrząsami społecznymi.

Źródło: Reuters

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: