KEN MCCALLUM – NOWY DYREKTOR GENERALNY MI5

Według oświadczenia MI5 Ken McCallum jest 18. Dyrektorem Generalnym i zastąpił na tym stanowisku Sir Andrew Parkera, który pełnił tę funkcję od 2013 roku. Będzie najmłodszym szefem w historii służby.

Nowy szef MI5. Polityka kontynuacji, ale z nowymi akcentami.

Ken McCallum pochodzi z Glasgow, gdzie ukończył studia matematyczne na Glasgow University. Ze służbami jest związany od 25 lat. Na początku kariery zajmował się kwestiami zwalczania terroryzmu w Irlandii Północnej. Z sukcesami. Następnie pełnił służbę na wyższych stanowiskach operacyjnych – brał czynny udział w zwalczaniu ekstremistów islamskich. Czy tylko na terenie Wielkiej Brytanii? W kolejnych latach poszerzał swoje kompetencje w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Wtedy też czynnie zajmował się zwalczaniem działalności chińskich służb w tym obszarze.

W 2012 r. przejął nadzór nad wszystkimi dochodzeniami w sprawie zwalczania terroryzmu i zarządzania ryzykiem w okresie poprzedzającym Olimpiadę w Londynie. Po Igrzyskach został oddelegowany do rządowego Departamentu Biznesu, Innowacji i Umiejętności (obecnie BEIS) gdzie zajmował się kwestiami cyfrowymi.

Od marca 2014 roku pełnił funkcję dyrektora w radzie organu ds. likwidacji obiektów jądrowych. W kwietniu 2015 r. objął stanowisko Dyrektora Generalnego ds. Strategii, koncentrując się na kształtowaniu nowych przepisów i dalszym wzmacnianiu partnerstwa MI5 z SIS i GCHQ. W kwietniu 2017 roku został mianowany zastępcą dyrektora generalnego MI5. Był wtedy odpowiedzialny za całość pracy operacyjnej i dochodzeniowej MI5.

Co ważne, kierował także działaniami MI5 w zakresie analizy błędów jakie popełniły służby przed i w trakcie ataków terrorystycznych w 2017 r. Ustanowił wspólny (MI5 i policja) „przegląd poprawy operacyjnej”, a następnie przyspieszył wdrażanie jego zaleceń. Wprowadzone przez niego zmiany obejmowały nowe sposoby współpracy z tradycyjnymi i nowymi partnerami – MI5 przejęło również odpowiedzialność za wykrywanie i zwalczanie prawicowego terroryzmu.

W 2018 r. przejął nadzór nad działaniami MI5 w zakresie monitoringu aktywności rosyjskiej (w tym kapitałowej) na terytoriom Wielkiej Brytanii w odpowiedzi na próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki. Obecnie jednym z jego priorytetów jest przygotowanie MI5 na czas postępującej rewolucji cyfrowej. W zakresie kontrwywiadu oznacza to nie tylko silniejszą koncentrację na aktywności Chin, ale i bliższą współpracę z sektorem prywatnym, w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w zwalczaniu działalności terrorystycznej i szpiegowskiej.

Informacje dodatkowe:

  • W życiu prywatnym jest aktywnym ojcem.
  • W wolnym czasie lubi wędrować po górach.
  • MI5 nie podaje jego oficjalnego wieku – jednak wiadomo, że ma niewiele ponad 40 lat.

Źródło: MI5
Fot. gov.uk

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: