ROSYJSKI SZPIEG GENERAŁEM SBU

Wewnętrzny kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała generała SBU, Wałerija Szajtanowa. Jest on podejrzany o zdradę stanu i współpracę z Rosją.

Szajtanow miał zostać zwerbowany przez wywiad rosyjski w 2014 r. Jego działania opierały się początkowo na zbieraniu i przekazywaniu informacji na temat działań wojennych w Donbasie i współpracy SBU z partnerami międzynarodowymi. Później miał również dostarczać swoim mocodawcom informacje niezbędne do realizacji zadań dywersyjnych i terrorystycznych na terytorium Ukrainy.

Przed Szajtanowem roztoczono wizję otrzymania obywatelstwa rosyjskiego oraz 200 tys. dolarów w gotówce. Był także doraźnie wynagradzany za pomniejsze zadania.

SBU zgromadziła m.in. materiał audio i wideo w sprawie. Dowody mają być jednoznaczne.

Źródło: Biełsat

Fot. Pixabay

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: