PAKISTAN WYKREŚLIŁ TYSIĄCE TERRORYSTÓW Z KLUCZOWEJ LISTY

Pakistan usunął tysiące nazwisk terrorystów ze swojej listy obserwacyjnej. „The Wall Street Journal” sugeruje, że chodzi o to, aby wypełnić międzynarodowe zobowiązania przed kolejną rundą ocen w ramach globalnego badania zjawisk terroryzmu i przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Ściśle tajna lista, administrowana przez pakistański Krajowy Urząd ds. Zwalczania Terroryzmu (NACTA), ma częściowo na celu pomóc instytucjom finansowym w unikaniu transakcji z osobami podejrzewanymi o działalność terrorystyczną.

Jeszcze w 2018 r. zawierała około 7600 rekordów, ale potem w ciągu kolejnych 18 miesięcy została okrojona do mniej niż 3800 osób.

Pakistańskie władze nie potrafią racjonalnie wytłumaczyć przyczyn takiego działania, ale nieoficjalnie mówi się, że Islamabad chce po prostu lepiej wyglądać na tle innych państw w regionie w zakresie efektów walki z terroryzmem.

Jednak amerykańscy eksperci wskazują, że wymiar cięcia i szybkość działania jest co najmniej nietypowa. Peter Piatetsky, były starszy doradca ds. Polityki w Ministerstwie Skarbu USA i współzałożyciel Castellum.AI. podkreśla, że „usunięcie blisko 4000 nazwisk bez publicznego wyjaśnienia jest niespotykane i rodzi poważne pytania dotyczące procesu tworzenia listy, ale i zarządzania nią”.

Światowe standardy wymagają, aby poszczególne kraje informowały sektor finansowy niezwłocznie po tym jak zdecydują o usunięciu lub dodaniu nazwisk do listy o czym mówi ustawa antyterrorystyczna z 1997 r. Pakistan jednak nigdy tego nie zrobił.

Tymczasem pakistańskie MSW tłumaczy, że lista była pełna nieścisłości, które należało niezwłocznie usunąć, a ponieważ zrobiono to kompleksowo, to stąd aż tak duże ruchy, dotyczące ponad połowy jej zawartości. Co to znaczy nieścisłości? Lista miała np. zawierać nazwiska osób, które zmarły lub osób, które mogły popełnić przestępstwa, ale kryminalne, niezwiązane z terroryzmem.

FATF – międzynarodowa organizacja, która ustanawia globalne standardy i monitoruje polityki krajów w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, ma ocenić postępy Pakistanu już w czerwcu, chociaż sytuacja związana z pandemią może opóźnić badanie. Jego wyniki mogą mieć istotny wpływ dla pakistańskiego systemu finansowego.

Pakistan jest monitorowany przez FATF od czerwca 2018 r. Jeśli nie osiągnie wymiernego postępu w walce z terroryzmem i praniem pieniędzy, członkowie FATF mogą rekomendować dalsze ograniczenie dostępu tego kraju do międzynarodowego systemu finansowego.

Rzecznik FATF odmówił komentarza w tej sprawie. W lutym FATF stwierdził, że Pakistan zainicjował dotychczas około połowę z rekomendowanych działań, których wdrożenie ma pomóc krajowi w celu uniknięcia dodatkowych sankcji.

Jednak jednym z podstawowych elementów oceny jest kształt omawianej listy. Eksperci zwracają uwagę, że oprócz nieprzejrzystych metod usuwania z niej poszczególnych osób, razi także brak wielu danych identyfikacyjnych przy tych rekordach, które pozostały. Niektóre z nich, to pseudonimy albo potocznie stosowane nazwy, w tym kryptonimy, nadane przez amerykańskie służby.

Źródło: The Wall Street Journal

Fot. Wikipedia

Maciej Sankowski

Redaktor naczelny portalu O służbach. Ekspert ds. służb specjalnych.
Follow Me: