KORONAWIRUS WZMOCNI PAŃSTWO ISLAMSKIE?

Czy terroryści z tzw. Państwa Islamskiego wykorzystują pandemię do przegrupowania sił?

Eksperci zajmujący się zwalczaniem terroryzmu uważają, że tzw. Państwo Islamskie może wykorzystywać globalną niestabilność spowodowaną pandemią koronawirusa, aby odbudować swoje komórki na całym świecie. Zachodnie służby wywiadowcze informują, że dostrzegają pewne symptomy odradzającej się aktywności organizacji przede wszystkim w Azji i Afryce, ale także, choć w mniejszym stopniu, na Bliskim Wschodzie, a nawet w Europie.

Obecnie szacuje się, że tzw. Państwo Islamskie dysponuje co najmniej 20 tysiącami bojowników w Iraku i Syrii. Dotychczas tkwili oni jednak w uśpieniu po licznych porażkach militarnych. Teraz ma trwać powolny proces przywracania organizacji do życia.

Warto dodać, że tylko w II połowie kwietnia tzw. Państwo Islamskie przeprowadziło ponad 30 operacji w Iraku.

Incydenty terrorystyczne odnotowano również we Francji (próba zabicia dwóch policjantów poruszających się na motocyklach) oraz we Frankfurcie, gdzie tamtejsze służby zatrzymały trzech niedoszłych zamachowców planujących zamach bombowy.

Służby donoszą także o znacznym zwiększeniu siły przekazu propagandowego, adresowanego właśnie do Europejczyków przez tzw. Państwo Islamskie.

17 kwietnia powiązana z tzw. Państwem Islamskim grupa terrorystów zaatakowała konwój wojskowy i zabiła 11 żołnierzy na Filipinach, kiedy próbowali oni przeprowadzić akcję aresztowania jednego z dowódców grupy bojowników.

Z kolei 24 kwietnia rząd Mozambiku ogłosił, że tzw. Państwo Islamskie zaczyna być niebezpiecznie aktywne po tym, jak związana z nim grupa zabiła 52 cywilów w wiosce, w bogatym w ropę regionie Cabo Delgado. Tamtejsze władze obawiają się ataków w infrastrukturę naftową.

Fot. Wikipedia

Piotr Maciążek

Piotr Maciążek

W 2018 r. był nominowany do najważniejszych nagród dziennikarskich jak Grandpress i Mediatory. Autor książki "Stawka większa niż gaz" (Arbitror 2018) i Młodej Myśli Wschodniej (Kolegium Europy Wschodniej 2014). Współautor prowokacji "Piotr Niewiechowicz" odsłaniającej nieszczelność strategicznych elementów machiny państwowej.
Follow Me: