BRYTYJSKA WPADKA AMERYKAŃSKICH SZPIEGÓW

INTERPOL opublikował tzw. „czerwoną notę” dla Anne Sacoolas, która rzekomo była pracownikiem CIA. Sacoolas została oskarżona o spowodowanie wypadku samochodowego, w wyniku, którego w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii zginął młody mężczyzna. Ofiarą wypadku był 19-letni Harry Dunn. Według ustaleń brytyjskiej policji samochód Sacoolas w momencie wypadku znajdował się po złej stronie ulicy.

Wypadek miał miejsce kilka metrów od wejścia do bazy Royal Air Force w Croughton, gdzie w tym czasie stacjonował mąż Sacoolas. Uważa się, że pracował w stacji nasłuchu sił powietrznych USA, która znajduje się w bazie. W czasie, w którym zdarzył się wypadek amerykańska para przebywała w Wielkiej Brytanii krócej niż miesiąc.

Co istotne, w momencie, w którym brytyjska policja oficjalnie oskarżyła Sacoolas o niebezpieczną jazdę, która doprowadziła do śmierci Dunna, oskarżona wraz z rodziną od 2-óch tygodni znajdowała się poza granicami Wielkiej Brytanii. Niepotwierdzone źródła wskazują, że zgoda na wyjazd została wydana przez MSZ na skutek argumentacji rządu USA dot. możliwości wykorzystania immunitetu dyplomatycznego męża.

Później jednak immunitet ten był mocno kwestionowany przez rodzinę Dunna. Ostatecznie brytyjski premier Boris Johnson i sekretarz spraw zagranicznych Dominic Raab poprosili o ekstradycję Sacoolas do Wielkiej Brytanii. Ale Biały Dom odmówił przyjęcia wniosku i zamiast tego zasugerował, aby rodzinie wypłacono rekompensatę finansową. USA zaproponowały także spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z rodzicami Harry’ego Dunna – rodzice zmarłego chłopaka nie byli jednak zainteresowani tym rozwiązaniem. W międzyczasie w brytyjskich i amerykańskich mediach pojawiły się informacje, że Sacoolas pracowała dla CIA i że jej mąż jest oficerem amerykańskiego wywiadu.

Czerwona nota INTERPOLu teoretycznie oznacza, że mogłaby zostać aresztowana, gdyby opuściła terytorium Ameryki. Prawnik rodziców Dunna, Radd Seiger, argumentował, że tego rodzaju posunięcie INTERPOLu oznacza, że Sacoolas nie miała immunitetu dyplomatycznego w czasie wypadku: „Czerwone noty nie są doręczane ważnym dyplomatom”, powiedział. Wezwał także brytyjski parlament do wszczęcia dochodzenia w sprawie wypadku i późniejszego wyjazdu Sacoolas z Wielkiej Brytanii.

Źródło: The Guardian
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: