FRANCJA: POLICYJNE DRONY ZAKAZANE

Od połowy marca Prefektura Policji w Paryżu używała dronów w celu weryfikacji przestrzegania obowiązków wynikających z epidemii. Drony miały za zadanie nie tylko zapobieganie gromadzeniu się ludzi w ramach ograniczeń, ale również monitorowaniu osób, które mogłyby łamać kwarantannę.

Jednak francuska Rada Stanu w poniedziałek orzekła „niezwłoczne zaprzestanie stosowania środków nadzoru przez drony w Paryżu”. Poniedziałkowe orzeczenie uchyla wyrok wydany 5 maja przez sąd administracyjny w Paryżu, w sprawie wniesionej przez stowarzyszenie La Quadrature du Net i Ligę Praw Człowieka (LDH). Obie organizacje skrytykowały francuską policję za wykorzystanie środków do przechwytywania, rejestrowania zdjęć (w rozumieniu powodów – łamania prawa do prywatności obywateli).

Co istotne – drony do obserwacji były wykorzystywane w kilkudziesięciu miastach na całym świecie, aby zapewnić przestrzeganie ograniczeń mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianie się epidemii.

Policja przeprowadziła 251 lotów inwigilacyjnych w całym kraju między 24 marca a 24 kwietnia, tuż po tym, jak Francja nałożyła surowe nakazy pozostania w domu. Według funkcjonariuszy drony nie były wykorzystywane do identyfikacji ludzi, a jedynie obserwacji wszelkich prób nielegalnych spotkań.

Źródło: Le Monde
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: