FRANCJA I MALTA – DYPLOMATYCZNA WOJNA WYWIADÓW

W ostatnim czasie w jednej z czołowych francuskich gazet ukazała się informacja, że brukselska placówka dyplomatyczna Malty jest wykorzystywana przez Chiny do szpiegowania instytucji UE.

W budynku, o którym mowa, oprócz ambasady znajduje się także Stałe Przedstawicielstwo Malty przy UE. Zlokalizowany jest on przy Rue Archimede 25, jednym z najbardziej pożądanych adresów w stolicy unijnej polityki. Co ważne, po drugiej strony znajduje się główny budynek Komisji Europejskiej, a za rogiem siedziba Rady Europejskiej.

Według Le Monde, Chiny mogły zainstalować sprzęt służący do nadzoru w całym budynku użytkowanym obecnie przez maltański MSZ. Według ustaleń dziennikarzy Chińczycy dostarczyli środki na zakup i remont budynku. Miał być to prezent dla Malty jako kraju, z którym Pekin utrzymuje tradycyjnie ciepłe stosunki od 1972 roku. W tym kontekście warto zauważyć, że Malta stała się pierwszym narodem na świecie, który formalnie uznał Chińską Republikę Ludową.

W francuskim medium wskazano, że belgijskie służby bezpieczeństwa od dawna podejrzewały, że budynek „zawierał sprzęt techniczny używany przez chiński wywiad w celu szpiegowania pobliskich instytucji Unii Europejskiej”. Belgowie mieli rzekomo zostać powiadomieni przez brytyjski wywiad o użyciu ambasady jako „wieży szpiegowskiej” przez Chińczyków.

Informacje te miały zostać przekazane belgijskiemu MSZ za pośrednictwem dyrektora Belgijskiej Służby Bezpieczeństwa Państwowego (SV / SE). Jednak zarówno Winants, jak i jego następca, Jaak Raes, odmówili komentarza na prośbę Le Monde. W gazecie stwierdzono, że belgijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również odmówiło komentarza, mówiąc, że „takie sprawy dotyczą spraw państwowych Belgii”.

Maltański rząd w odpowiedzi na publikacje prasowe wydał oficjalne oświadczenie, w którym oprotestował zarzuty przedstawione przez dziennikarzy. Ponadto, maltańscy urzędnicy poinformowali lokalne media, że przedmiotowy budynek był poddawany licznym „wewnętrznym i zewnętrznym audytom” przez Służbę Bezpieczeństwa Malty i Radę Europejską.

Jednak niektóre źródła podają, że w ciągu ostatnich 2-óch lat 80% mebli będących w budynku zostało „sprzedanych” i zastąpiono je „nowymi meblami zakupionymi na Malcie”. Inni uważają, że zarzuty w Le Monde mogą być formą odwetu przeciwko rządowi Malty za próbę wycofania się z operacji IRINI – operacji morskiej Unii Europejskiej mającej na celu egzekwowanie międzynarodowego embarga na broń nałożonego na Libię. Docelowo embargo miało uniemożliwić dotarcie broni z Turcji do Libii. Jeśli embargo zostanie zniesione lub nie zostanie dokładnie wdrożone, może potencjalnie wzmocnić libijski rząd, a tym samym utrudnić działania libijskiego wodza generała Khalifa Haftara (Haftar jest wspierany m.in. przez Francję).

Źródło: Le Monde
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: