HONGKONG: CHIŃSKIE PRAWO ŚMIERCIĄ AUTONOMII MIASTA

Nowe chińskie przepisy dot. bezpieczeństwa narodowego mogą zostać wykorzystane do ustanowienia agencji wywiadowczej w Hongkongu na wzór oddziału specjalnego z okresu kolonialnego.

Chiński parlament ogłosił w czwartek decyzję w sprawie „ustanowienia i usprawnienia systemu prawnego i mechanizmu egzekwowania prawa w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego” w Hongkongu. Przepisy te mogą budzić obawy, niektórych rządów zachodnich – USA nazwało to prawo „śmiercią dla autonomii miasta”.

Cała sprawa przypomina sytuację z okresu kolonialnego, kiedy w Hongkongu funkcjonował brytyjski oddział specjalny, zajmujący się zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego. Został on jednak formalnie zlikwidowany w 1997 roku.

W opinii wiceprzewodniczącego Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (chińskiego organu doradczego), Leunga: „We wszystkich jurysdykcjach na świecie, w tym na Zachodzie, obowiązują przepisy chroniące bezpieczeństwo narodowe. Nic więc dziwnego, że w ramach wysiłków zmierzających do wypełnienia luki prawnej bezpieczeństwa narodowego musimy mieć ciało. Myślę, że świat zachodni powinien porzucić swoje uprzedzenia, jeśli chodzi o Hongkong będący częścią Chin kontynentalnych. Hongkong ma dużą autonomię, ale Hongkong zdecydowanie nie jest niezależny od Chin”.

Warto przypomnieć, że protesty antyrządowe w ubiegłym roku pogrążyły Hongkong w największym kryzysie politycznym od dziesięcioleci i stanowiły jak dotąd największe wyzwanie dla chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Źródło: The Straits Times
Fot. Pixabay

Redakcja

Redakcja portalu O służbach. Napisz do nas na adres: redakcja@osluzbach.pl
Follow Me: